Felrobbant egy tengeri drón pénteken Romániában, a konstancai kikötőben, a román tengeri életmentő ügynökség (ARSVOM) székhelyének közvetlen közelében, nincsenek áldozatok - közölte a román védelmi minisztérium.
A robbanás akkor következett be, amikor a hatóságok már lezárták a környéket, és a drónt a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a parti őrség és a minisztérium szakemberei vizsgálták.
A tárca cáfolta azt a feltételezést, hogy a drón valamely romániai hadgyakorlatról került volna a kikötőbe. A román védelmi minisztérium szerint az ukrajnai háborúban használt távirányított szerkezetekhez hasonló drónról van szó, amely azt követően robbant fel, hogy működésbe lépett az önmegsemmisítő rendszere.
A kikötőt a hatóságok lezárták. Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi államtitkára közölte, hogy a robbanás után üzenetet küldtek a mobiltelefonokra, amelyben arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy hagyják el a környéket, vonuljanak fedezékbe, ha újabb robbanás következne be. A rohammentő szolgálat két helikopterét küldték a helyszínre, hogy átkutassa a kikötő környékét, abból a feltételezésből kiindulva, hogy "ha volt egy drón, több is lehet" - magyarázta az államtitkár.
A román média beszámolói szerint a kikötőben megfeneklett, mintegy 7-8 méter hosszú drónt hajnalban fedezték fel az ARSVOM munkatársai, a robbanás pedig 10 óra 30 perckor következett be. Az olajtermináltól alig 500 méternyire megfeneklett drónról készült fotók alapján a hírtelevíziók által megszólaltatott katonai szakértők azt valószínűsítették, hogy GPS-szel irányított ukrán gyártmányú szerkezetről van szó.
A román államfő útban Montenegró felé értesült arról, hogy tengeri drón robbant a konstancai kikötőben. Nicusor Dan Facebook-bejegyzésében rámutatott, hogy a hatóságok legfontosabb szempontja az volt, hogy megelőzzék a személyi sérüléseket, ami a jelek szerint sikerült. Másik prioritás a kikötői infrastruktúra biztonságba helyezése volt.
A román államfő kiemelte: ez már a második jelentős biztonsági incidens a héten, miután szerdán tengeri akna sodródott a román tengerpartra, az előző héten pedig Galacon csapódott be orosz drón egy lakóépületbe.
"A Románia szomszédságában zajló katonai konfliktus miatt nyilvánvaló, hogy a biztonsági helyzet nagyon érzékeny, ezért továbbra is magas szintű éberséget fogunk fenntartani. Az ilyen különösen súlyos helyzetek az Oroszország által Ukrajna ellen indított agressziós háború közvetlen következményei. A NATO fekete-tengeri tagállamaként továbbra is szorosan együttműködünk szövetségeseinkkel, és minden szükséges intézkedést meg fogunk tenni állampolgáraink és nemzeti érdekeink védelme érdekében" - írta közösségi oldalán a román államfő.
Frissítés: Az ukránok elismerték, hogy az ő drónjuk
Ukrajna elismerte pénteken, hogy a reggel a Fekete-tenger partján fekvő romániai Konstanca kikötőjében felrobbant tengeri drón az ukrán haditengerészethez tartozott.
Kijev szerint a drón felett az orosz elektronikai zavarás miatt elvesztették az irányítást. Az ukrán haditengerészet a Facebookon közzétett közleményében azt írta, hogy a fekete-tengeri műveleti övezetben végrehajtott feladatok során az ukrán fegyveres erők haditengerészetének egyik személyzet nélküli tengeri drónja az ellenség rádióelektronikai hadviselési eszközeinek hatására elvesztette az irányítását, és Románia partjai közelébe sodródott. "A polgári lakosság veszélyeztetésének elkerülése érdekében a szükséges információkat átadtuk a román haditengerészetnek" - emelték ki közleményükben.
A konstancai kikötőben röviddel azután robbanás történt, hogy megtalálták a tengeri drónt. A román katasztrófavédelmi szolgálat tájékoztatása szerint a robbanásban senki sem sebesült meg - fűzte hozzá az Ukrinform hírügynökség.
Alexandru Turturica, a román haditengerészet szóvivője elmondta, hogy a drónt péntek reggel észlelték a román tengeri életmentő ügynökség (ARSVOM) központjának közelében, amely a konstancai kikötő területén található.
(MTI)