A Demokratikus Koalíció (DK) azt állítja, hogy Orbán Viktor miniszterelnök "kisrészt belátásból, nagyrészt gyengeségből és gyávaságból" döntött úgy, hogy a kormány visszaadja a parlamentnek a koronavírus-járvány miatti különleges felhatalmazást.
Zoom
A DK szóvivője keddi, online sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az Orbán-kormány rengeteg bírálattal szembesült az utóbbi hetekben, mert arra használta a járványt, hogy időkorlát nélküli teljhatalmat szerezzen magának.
Barkóczi Balázs úgy fogalmazott: ilyet Orbán Viktoron kívül egyetlen miniszterelnök sem kért Európában, még a kormányfő által" éppen hétfőn dicsért Szlovákia kormánya sem". Hangsúlyozta, a Demokratikus Koalíció támogatta a veszélyhelyzet kihirdetését és a különleges jogrend bevezetését, de nem időkorlát nélkül. A számtalan ellenzéki és külföldi bírálat oda vezetett, hogy Orbán Viktor meghátrálásra kényszerült - jelentette ki a politikus. A miniszterelnök a visszavonulással egyben azt is elismerte, hogy az ellenzék igazat mondott, bőven elég lett volna, ha a felhatalmazás csak három hónapig tart. A kormányfő egyúttal azt is beismerte, hogy hazudott a magyaroknak, amikor azt mondta, hogy az ellenzék akadályozta a védekezést - tette hozzá.
Frissítés: a komédia újabb felvonása: Orbán mégsem gyáva, hanem mégis diktátor!
A Demokratikus Koalíció (DK) azt állítja, hogy a kormány a különleges jogrend megszűnése után is fenn akarja tartani a korlátlan hatalmát.
Zoom
Arató Gergely, a párt frakcióvezető-helyettese szerdai online sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a kabinet a hazai és nemzetközi nyomás hatására azt ígérte, hogy visszavonja a különleges jogrendről szóló törvényt, de kiderült, hogy "mindez csak pávatánc volt". Kedd éjszaka ugyanis benyújtottak egy olyan indítványt, ami újra bevezeti a most visszavonni javasolt "felhatalmazási törvényt" - fogalmazott Arató Gergely.
Zoom
A kedden beadott indítvány szerint a kormány egyoldalúan elrendelhet egy olyan egészségügyi válsághelyzetet, amelynek a leple alatt lényegében bármilyen intézkedést meghozhat, például korlátozhatja a gyülekezést, az emberek szabad mozgását - közölte. Hozzátette, a miniszterelnök pedig jogot kap arra, hogy eltérjen a közbeszerzés szabályaitól és gyakorlatilag mindenféle korlátozás nélkül "szórja a közpénzt a haveroknak, a barátoknak".
Varga Judit igazságügyi miniszter szerda reggel a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a veszélyhelyzet visszavonásáról szóló, a parlamentnek kedden beterjesztett törvényjavaslatokról azt mondta: az egyik tartalmazza, hogy az Országgyűlés felszólítja a kormányt a veszélyhelyzet megszüntetésére. Ezt követően pedig beindul az a bonyolult hatálybaléptetési mechanizmus, amelynek célja a rendkívüli jogrendből a rendesbe való visszatérés. A kedd este benyújtott másik törvényjavaslat egyebek között érinti azt a számos egészségügyi, gazdasági rendelkezést, mely átmenetileg még hatályban marad, ilyen például a hitelmoratórium, amely a veszélyhelyzet után, egészen az év végéig tovább él, egyes járulékkedvezmények vagy a digitális igazságszolgáltatással kapcsolatos szabályok - közölte a miniszter.
(MTI)