Börtönbüntetést és 135 millió forint vesztegetési pénz elkobzását indítványozta az ügyészség Bige Lászlóval, a milliárdos műtrágyakirállyal szemben – értesült a 24.hu.
Amilyen látványos akciókat indítottak 2018 végétől hatóságok Bige László milliárdos műtrágyakirály ellen, olyan csendben ért finisébe a vádhatósági eljárás, legalábbis abban az ügyben, amely miatt egy éve 48 órára őrizetbe is vette a nyíregyházi rendőrség az ország akkor még ötödik leggazdagabb vállalkozóját. Bige vagyona a Forbes szerint egy év alatt 110-ről 92 milliárd forintra apadt, így a lap rangsorában is visszacsúszott a 14. helyre, mégsem ez az üzletember legnagyobb gondja jelenleg.
Óriási felhajtás volt Bige szolnoki kénsavgyára körül 2018 novemberében, 300 rendőr és katasztrófavédő szállta meg a telephelyet. Hulladékgazdálkodás rendjének megsértése és más bűncselekmények miatt kutakodtak, és rövidesen le is állították a gyárat. Hogy milyen további bűncselekményekről van szó, azt a hatóságok nem árulták el, de e nélkül is komolynak nézett ki az ügy, hiszen veszélyes hulladék esetében a büntetési tétel akár nyolc év is lehet. Bige viszont nem környezetvédelmi ügyről, hanem a cége ellen indított hadjáratról beszélt, és meg is nevezte Csányi Sándort, az OTP Bank vezérét, mondván, régóta tartó viszályuk összefügg a hatósági akciókkal. Azt állította: a támadás célja, hogy rákényszerítsék a régió legnagyobb nitrogénműtrágya-gyárának eladására.
Tavaly tavasszal Bigét őrizetbe vették, és házkutatást is tartott nála a rendőrség. Nem az addig ismert ügyben, a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt hallgatták ki a Bige Holding tulajdonosát, hanem vesztegetéssel gyanúsították. Részleteket azonban a rendőrség a nyomozás érdekeire hivatkozva nem árult el.
Hosszas meccselés után Bige újraindíthatta kénsavgyárát, a vesztegetési ügy viszont komolyabbra fordult. Lezárult a nyomozás, és az ügyészség vádat emelt a milliárdos ellen.
A vesztegetési ügy mibenlétéről ezúttal az ügyészség nem óhajtott részletekkel szolgálni, ráadásul azt közölték, hogy a vádlott nem közszereplő. A Nyíregyházi Törvényszék annyit válaszolt a lapnak, hogy április 21-én érkezett meg hozzájuk a vádirat, a veszélyhelyzetre tekintettel az iratok megvizsgálására és a vádirat kézbesítésére három hónap áll rendelkezésükre. Erre eddig a nagy terjedelmű iratanyag miatt nem került sor – jelezte a bíróság, amely szintén a személyes adatok védelmére hivatkozva nem adott tájékoztatást a vádlott kilétéről.
A lap mégis úgy tudja, hogy Bigéékhez már eljutott a vádirat, és bár a nagyvállalkozó nem reagált megkeresésükre, ügyvédje, Zamecsnik Péter annyit válaszolt, hogy "a vád koncepciója a vesztegetésről teljességgel megalapozatlan".
A nagy hallgatás közepette némi kapaszkodót ad a bő két hete a megyei hírportálon Martossy György megbízott főügyész aláírásával megjelent közlemény, amely ugyan nem nevezi meg Bigét, csupán egy vállalkozót említ – így visszhangtalan is maradt –, levezeti viszont a feltételezett bűncselekményt. Ezek szerint Bigét a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség üzletszerűen elkövetett vesztegetéssel vádolja, mivel a vádirat szerint manipulált az általa gyártott termék eladása során, amiért 135 millió forintot kért és kapott cége ügyfelétől.
Az ügyészség szerint Bige megállapodott egy vállalkozóval abban, hogy több ezer tonna terméket ad át neki, a forgalmazó azt a piaci árnál olcsóbban, részben számla nélkül értékesíti, az összeget pedig átadja a milliárdosnak. Aki cserében vállalta, hogy a vállalkozónál letétbe helyezett terméket később minőségi kifogásra hivatkozva leértékeli, így a forgalmazó is haszonhoz juthat.
Mindez 2010-ben történt, amikor az ügyészség szerint a terméket készpénzért, számla nélkül értékesítő vállalkozó 135 millió forintot csorgatott vissza Bigének, amivel saját cégének nem számolt el.
Az ügyészség vagyonelkobzást indítványozott a vesztegetési pénzre, amit a nyomozóhatóság Bige László bankszámláján már le is foglalt, és további 20 millió forint büntetést is szükségesnek tart. Emellett börtönbüntetést kér a milliárdosra, de abban az esetben, ha az előkészítő ülésen beismerő vallomást tesz, és lemond a tárgyaláshoz való jogáról, az ügyészség megelégedne két év börtönbüntetéssel öt évre felfüggesztve.
A HVG tavalyi cikkében azt derítette ki, hogy egy régi kereskedelmi ügylet miatt gyanúsítják Bigét, amelynek során állítólag nem piaci áron adott el műtrágyát. A lap azt feszegette, hogy mivel csak egy gyanúsítottja van az ügynek, holott a vesztegetéshez ketten kellenek, a partner dobhatta fel Bigét, mentve az irháját.
Az ügyet közelebbről ismerő 24-forrás ugyanakkor a vádiratból nyilvánosságra került összegzés alapján úgy véli, az ott leírtak nem vesztegetésre, inkább sikkasztásra, költségvetési csalásra illenek. Ezek elévülési ideje nyolc év, a vádemelésben szereplő ügylet pedig 2010-ben történt, így ezek miatt büntetést már nem lehetne kiszabni.
Frissítés: "Csányi Sándor ámokfutása"
Bige közleményben reagált a 24-nek a hírre:
"Elfelejtették, hogy nem alkalmazott vagyok, akit meg lehet vesztegetni, hanem én vagyok a tulajdonos, akit a saját pénze ellenében nem lehet megvesztegetni" – közölte, hozzátéve, az ügyészség vádja nevetséges és megalapozatlan, része annak az összefüggő támadásnak, ami folyik ellenük. Bige László úgy véli, a támadások már csak részben irányulnak vele szemben, inkább a családja, a gyerekei elleni fenyegetésekről van szó. "Ami nála így teljesen más megítélés alá esik, és ezen jó, ha mindenki elgondolkodik" – tette hozzá.
Megjegyezte, hogy a szolnoki vegyiüzem elleni indokolatlan hatósági fellépés mellett a szintén a Bige Holding alá tartozó NZrt. Trade Kft. is a hatóságok célkeresztjébe került, a Nitrogénművek Zrt. két vezetőjével együtt. Utóbbi esetben a vád kezdetben sikkasztás volt, ami a két munkavállaló kihallgatása során hűtlen kezelésre változott. Folyamatban van továbbá egy versenyhivatali eljárás a hazai műtrágyaszektor szerződési és értékesítési gyakorlatáról 2011 óta, amelyben nem csak a Bige érdekeltségében lévő gazdasági társaságok érintettek.
A közlemény hangsúlyozza, hogy Bige a vád szerint nem vesztegetett meg senkit,
hanem őt vesztegették meg, ami finoman szólva is elég röhejes, figyelemmel arra, hogy Magyarország egyik leggazdagabb emberéről van szó. A hatóságoknak ugyanakkor valamiért nem szúr szemet az a valószerűtlen történet, hogy a magyar milliárdosok közül is az elsők között lévőt nem igazán lehet megvesztegetni – különösen nem pár tíz millió forinttal.
Bige hangsúlyozta, hogy cégein keresztül közel 500 millió eurót fektetett be Magyarországon az elmúlt tíz évben, ennyit mások még "lopott pénzből" sem fektettek be idehaza.
Ellenfelei minden eszközt bevetnek ellene, meg is fenyegették, hogy ha nem megy el Magyarországról, börtönbe fogják csukni – közölte, azt állítva, hogy rosszakarói végül "vettek egy gazembert is", aki vádalkut kötve feljelentette őt. "Egy olyan cégnek az egykori vezetőjéről, Mihálovics úrról van szó, aki 2010-ben fizetésképtelenné vált, és a vagyonát már jó tíz éve felszámoltatták, így azt el is veszítette. Ma is sok milliárd forinttal tartozik magánembereknek és cégeknek. Többek között a Bige Holding Csoportnak is tartozik, körülbelül 400 millióval. Megfizette ugyan a tartozását, de a csődbiztos ennyit visszakövetelt. Ennek az embernek a történtek alapján tíz év után eszébe jutott, hogy Bige Lászlót megvesztegette, és feljelentést tett" – olvasható a közleményben.
Mihálovics azzal tett feljelentést, hogy miután Bigééktől megkapta az árut, számla nélkül, feketén adott el műtrágyát. Bige szerint ez azonban sántít, ugyanis letéti szerződéseket kötöttek, tehát az áru a Nitrogénműveké volt, azt el sem adhatta, mert akkor lecsukták volna. "A feljelentő azt állította, hogy tíz hónapon keresztül összesen 135 millió forintot adott Bige Lászlónak, de a jelek szerint ennek semmi értelme nincs, mivel a Bige Holding részéről minden tartozását behajtották rajta, nem számítva a csődbiztos által visszakövetelt 400 milliót. A tartozását annak idején el is ismerte, és ki is fizette az egészet, részben úgy, hogy Bigéék még a cége hozzájuk letétbe került részvényeit is eladták, hogy visszakapják a pénzüket, amivel nekik tartozott. Bírósági per, végrehajtás nyomán történt mindez, de sem az említett eljárások alatt, sem később, egészen eddig nem jutott eszébe ennek az embernek, hogy kétszer fizette ki a tartozását, ha vesztegetett is" – hívta fel a figyelmet Bige László.
A milliárdos úgy gondolja, fizethettek pár tízmillió forintot a feljelentőnek azért, hogy ellene valljon, ami el is vállalt, "mivel nincs már nincs semmije, miután korábban tönkrement". Bige azt is megjegyezte, nem érti, neki mi köze van ahhoz, hogy valaki a tőlük megvett árut számla nélkül adta el. Ennek nincs semmi más értelme, minthogy zaklassák, meghurcolják – tette hozzá.
Ebből a történetből is kiviláglik, hogy minden fronton próbálkoznak ellenük, de semmi eséllyel, mert ezek igazán dilettáns, amatőr, semmirekellő emberek – közölte.
Megjegyezte továbbá, nem véletlenül döntöttek úgy, hogy a Nitrogénművek Zrt. részéről 7 éves kötvényt bocsátanak ki, tudta, hogy támadások érik majd őket. Ellenfelei szerinte a kötvénykibocsátást is azért akarták megakadályozni, mert abban bíztak, hogy megszerezhetik a péti gyárukat abban az esetben, ha megszüntetik a finanszírozásukat. Szisztematikusan és az állami szervek – rendőrség, katasztrófavédelem, ügyészség, versenyhivatal – bevonásával elkövetnek mindent, hogy tönkretegyék, de ez nem fog sikerülni – hangsúlyozta Bige László.
A milliárdos szerint nyilvánvaló, hogy ki csinálja ezt. Csányi Sándor OTP-vezért már többször megnevezte mint aki a háttérből mozgatja a szálakat. Bige szerint a vesztegetési ügy mögött is "Csányi Sándor ámokfutása" áll, bár nyilvánvaló, hogy politikai hozzájárulás nélkül ezt nem lehetne megtenni.
Az állam mindenesetre most Bigééket olyan látványosan, jól szervezetten és úgy bántja, mintha a Gazdaságvédelmi Akcióterv része lenne a magyar gazdaság egyik csúcsszereplőjének a tönkretétele, ezzel együtt bagóért való megszerzése, hatalomhoz közeli kezekbe – olvasható a közleményben.