– Itt, a Kendő utcában, a saját házamtól pár méterre raboltak ki, leszakították az aranyláncot a nyakamból – panaszkodott Sinka Árpádné, amikor a Vasárnapi Blikk oknyomozó riporterei arról kérdezték a XVII. kerülethez tartozó Rákosmente lakóit, valóban félelmet keltően rossz-e a kertvárosi övezet közbiztonsága. Ani néni a szomszédja, a már szintén szépkorú János bácsi nélkül azóta ki sem mer lépni az utcára. Nem olvassa a közösségi oldalak bejegyzéseit, de már ő is hallott arról, pár hete néhány helyi önkéntes figyeli az utcákat, hogy elzavarják innen azokat, akiknek megjelenése óta megszaporodtak a lopások, betörések. Az önkéntes járőrözés sikeres, csak éppen jelenleg még jogtalan, így maguk a védőrök is igyekeznek megőrizni az inkognitójukat.
A lakókból verbuválódott önkéntes járőrök ügyelnek Rákosmente közbiztonságára (fotó: Knap Zoltán / Blikk) |
A rákosmentiek szerint az egész egy tavaly novemberi lomtalanítással kezdődött. Akkor keveredtek a környékükre olyanok, akik úgy vélték, érdemes visszatérni ide a lomizás után is. Korábban két évig nem volt egyetlen betörés sem Rákosmentén, ám az óév utolsó heteiben naponta érkeztek bejelentések.
Az idős asszonynak, Anikának fényes nappal szakították le aranyláncát, azóta csak a szomszédjával, János bácsival mer kimenni az utcára (fotó: Knap Zoltán / Blikk) |
– A lányom talált egy csomagnyi iratot az árokban, megnéztük, egy szomszéd utcában lakó férfi igazolványai voltak – mesélte a Bodonyi utcában lakó Melinda. – Átsétáltunk, hogy visszaadjuk neki, kiderült, nem elvesztette, ott állt a háza előtt az autójánál, aminek be volt törve az ablaka, a tolvaj pénzt is lopott, azt persze nem dobta ki.
Az egyik rákosmenti lopás után eldobált iratokat Melinda lánya találta meg az árokban (fotó: Knap Zoltán / Blikk) |
A rákosmentiek egy közösségi csoportban kezdték el megosztani egymás között a tapasztalataikat. Kertekbe beugráló, nappaliban tetten ért, vagy éppen magát alkalmi árusnak kiadó tolvajokról cseréltek információkat. Személyleírásokkal, idegen rendszámú autók leírásával, kapucnis turistákkal, akik a szemükbe húzott álca alól figyelték, hol milyen érték van az udvarokon, az autókban, hol van nyitva ajtó. A helyi legenda szerint a legszemtelenebb trükk az volt, amikor egy idegen bement egy lakásba, az ott tartózkodó kisfiúnak azt mondta, édesapja küldte a tévéért, mert egy nagyobbat vett karácsonyra, és már vitte is a készüléket.
– Sok új házban már van kamera. megnéztük a felvételeket, s már a mozgásukon láttuk, néhány "kiránduló" séta közben minden kertkapura, ajtókilincsre ráfogott, keresve, melyik van nyitva – mondta a Vasárnapi Blikknek azon önkéntesek egyike, aki pár tucatnyi rákosmenteivel úgy döntött, ha nincs más mód, magukon segítve saját kezükbe veszik a környék ellenőrzését. – Mi több, kiszúrtunk egy másik trükköt is, amikor az idegen sétáló a becsukódó garázskapukat figyelte, s egy fadarabot rakott az útjába, hogy az ne záródjon be teljesen. El lehet képzelni, mi volt a terv!
A helyiek szerint a kerületi zsaruk belenyugodtak abba, hogy ez egy nyugodt városrész, s nem nagyon vitt erre az útjuk, a polgárőrök pedig önkéntes alapon, szabadidejükben járőröznek, ezért az itteniek a saját kezükbe vették a dolgokat. A közösségi oldalra posztolt bejegyzések alapján összeállítottak egy járőrútvonalat, 30 perc alatt be tudták járni a környéket, több autóval. A dologgal csak egy probléma van, bár állampolgárként ezt megtehetik, a szervezett járőrözés nagyon vékony jég, nem mindenkinek tetszik.
Többen attól féltik az önkéntes járőröket, hogy az önvédelem önbíráskodásba torkollhat, ami még jobban árthat Rákosmente hírének (fotó: Blikk) |
– Amióta kint vagyunk az utcákon, megakadályoztunk három tűzesetet, mentőt hívtunk több rosszul lévő, sérült lakóhoz, és rengeteg betörést megakadályoztunk – mondták lapunknak a titokzatos önkéntesek. – Hogy miként? A jelenlétünkkel. Minden éjszaka kint van valaki tőlünk az utcán, figyeljük az idegeneket, udvariasan megkérdezzük, mit, kit keresnek az éjszakában, felajánljuk, hogy útba igazítjuk őket. Persze a közeli településeken lakó idegeneknek ez nem tetszik, nekik jogaik vannak, ők csak sétálnak, s valószínűleg takarékossági okokból nem használják az autóik lámpáját sem a kihalt utcákon – grimaszolt az egyik nyilatkozó. – Ennek azonban az ellenkezője is igaz, mert ezek az autósok pontosan tudják, ha a ködlámpáikat bekapcsolják, akkor éjjel a kamerák nem látják a rendszámot, rejtve maradhatnak.
Rejtve maradhattak, eddig. Az önkénteseknek – akik nagyon vigyáznak arra, hogy semmiféle jogsértésbe, túlkapásba ne menjenek bele a portyák során – már a megjelenésük is elég ahhoz, hogy a tolvajok hírt adjanak, terepet kell váltani, Rákosmente már nem szabad préda. Hogy ez mennyire igaz azt alátámasztják a statisztikák, az önkéntesek egy hónapos jelenléte óta itt egyre több az eseménymentes éjszaka, ám a határos kerületekben, városrészekben 30 százalékkal több lopást regisztráltak.
A fiatal anyuka, Anita is örül annak, az ünnepek idejének mindennapos betörései végre megszűntek (fotó: Knap Zoltán / Blikk) |
– Szerencsére minket még nem érintett a dolog, valószínűleg azért, mert van pár ember, aki kiáll értünk, szó szerint, sötétben, fagyban – mondta a kisgyermekes Anita. – Tényleg elképesztő volt az a sok panasz, ami ellepte Rákosmente közösségi oldalait, egy létrát nem lehetett kint hagyni a kertben, elvitték, elhunyt szomszédjaink házait sem kímélve, üzletekbe is betörve. Támogatnám, ha ez a járőrözés valamilyen hivatalos formában, esetleg egy közbiztonsági alapítvánnyal, a hatóságokkal együttműködve nem csak idényjellegű lenne, mert végre nyugalom van, hála pár itt lakó bátor lakónak. Aki nem járőrözik, az esténként forró teával, sütivel, szendvicsekkel támogatja a járőröket. Összekovácsolta az utcák lakóit a közös érdek.
Laci bácsi nem ismeri az önkénteseket, de nagyon hálás nekik az éjjeli őrjáratokért (fotó: Knap Zoltán / Blikk) |
A nyugdíjas Laci bácsi egyedül él Nemesbük utcai házában, amióta a helyi önkéntesek figyelik esténként az utcákat, ő sem fél:
– A közelben él az unokám, hetente látogat a fiam is, a telefonom mindig feltöltve, beállítva a 112 hívására, amikor lefekszem, gondosórám is van, ha baj lenne, mégis jobb érzés úgy bezárkózni esténként, hogy tudom, pár fiatalember vigyáz rám. Nem tudom, kik ők, de ismeretlenül is hálás vagyok nekik, ez egy nyugodt környék volt, s remélem, az is marad a jövőben is!
Nem minden lakó ilyen lelkes, sokan úgy vélik, az önkéntes önvédelem és az önbíráskodás között nincs sok különbség, s nem szeretnék, ha Rákosmente az utóbbiról lenne híres.
Együttműködés lehet a megoldás
Hatvani Zoltán, Rákosmente önkormányzati képviselője szerint 2024 utolsó napjaiban valóban megnövekedett a betöréses lopások száma Rákosmentén. Horváth Tamás polgármester folyamatosan egyeztet a BRFK illetékeseivel, a kerületi kapitányság a korábbiaknál sokkal sűrűbb, visszatérő ellenőrzéseket rendelt el az érintett utcákba, civil járőrőrökkel, a BRFK központi állományából vezényelt erősítéssel. A rendőrségnek és az önkormányzatnak is az az érdeke, hogy Rákosmente továbbra is Budapest legbiztonságosabb kerülete legyen. Ehhez civil segítséget is elfogadnak, ám csak hivatalos formában, a hatósággal, a kerület polgárőreivel, az önkormányzattal egyeztetve. A Vasárnapi Blikk információi szerint az önkéntesek is ezt szeretnék, ezért a XVII. kerület januári testületi ülésén szeretnének beszámolni eddigi tevékenységükről, s legalizálni a járőrözést.