A Fekete István Szabadegyetem aktuális félévének utolsó előtti előadását Stréhliné Peternák Magdolna logopédus, gyógypedagógus tartotta Okosít-e az okoseszköz? – Az auditív ingerfeldolgozás zavarai túlzott képernyőhasználat tükrében címmel.
A tanulságos előadás az egyik leghosszabb is volt a szabadegyetem történetében, rendkívül sok hasznos információval gazdagodhattak a hallgatók. Az alábbiakban ezeket foglaljuk össze.
A kulcskérdés a szülő és a szülők edukációja, hiszen ők döntenek arról, mennyi időt tölt képernyő előtt a kisgyermek. A védőnők megfelelő kiképzése is fontos – kezdte meg az előhangot Peternák Magdolna.
Sokan elektronikus bébiszitternek használják az okoseszközöket. A szülők 80%-a nem is tudja, hogy a képernyő káros a kisgyereknek. Ehhez kapcsolódik a nagy cégek lobbija is.
Amivel inkább tisztában vannak manapság, az a tartalmakra vonatkozó veszélyek, korlátozások.
Egyre több gyereknek van figyelemzavara, dühkitörése, ezek is köthetőek az okoseszközökhöz. 0-3 éves kor között fejlődik az emberi idegrendszer.
Az sem mindegy, hogy gyorsan villódzó, beszélő videókat néz a gyerek, vagy lassabb, kimértebb, kicsiknek szóló meséket – szögezte le az előadó.
A multitasking elmélete ott bukik meg, hogy az emberi agy nem változik ilyen gyorsan a környezet változásához. Sőt, az emberi agy alapvető fejlődési görbéje, felépítése egyáltalán nem változik, hanem állandó – mondta.
Az EduTech Hungary felmérése szerint az okoseszközök iskolákban való tiltását a bevezetés után jóval több tanár támogatta, mint előtte, tehát van értelmük a korlátozásoknak.
A közösségi média hatása negatív a kamasz lányok esetében is. Önértékelési zavarokat, depressziót, szélsőséges esetben öngyilkosságot okozhat – jelentette ki.
Fiatal fiúk esetében a videójátékok veszélyesebbek. Agresszivitást, szélsőséges esetben virtuális pszichózist okozhatnak – mondta.
A jelenlegi tizenéves generáció a legmagányosabb generáció, amelyen a Covid-időszak is csak rontott.
A gyorsváltású tartalmakat közvetítő, szórakoztató jellegű videók az agy szabályzó rendszerét leterhelik, amely kis korban a legkárosabb. A nyelvi fejlettség a gondolkodás alapja, fontos, hogy a gyermek sok mesét halljon otthon az anyukától.
Ha roncsolódik a gyermek agya az okoseszközök miatt, akkor az mindig a nyelvi területet érinti. A szövegértés alapja a beszédértés, ezért van gond nagyobb korban a szövegértéssel akkor, ha túlzásba vitték az okoseszközök használatát. A Szilícium-völgy fejlesztői tudatosan nem adnak a saját gyermekeik kezébe ilyen eszközöket 12-14 éves korig – mondta Peternák Magdolna.
A hasznos információkat át kell adni, edukálni kell, fontos a megelőzés. Ilyen az Alfa Generáció Labor az ELTE Etológiai Tanszékén. Kifejlesztettek egy Alfi névre hallgató applikációt is, mely egyszerre fejleszti a készségeket, segíti a szülőt, és szabályozza az eszközökkel töltött időt is.
Ha túl sok időt töltenek képernyő előtt a gyerekek, akkor önállótlanok lesznek, nincsenek a valós térben, kognitív megtapasztalásaik hiányossá válnak.
A pedagógusok észrevették azt is, hogy a mai gyerekek nem tudnak játszani, sokszor nem tudják, mihez kezdjenek a játékokkal. Ez azzal áll összefüggésben, hogy a mozgalmas villódzások után ezek a gyerekjátékok már nem lesznek érdekesek. Ha mindig megkapják a képet, a képzeletük sem úgy fog fejlődni. Sérülnek a szociális készségek is, hiszen az okoseszközök használata izolált tevékenység – mondta az előadó.
Romló memória, elhízás, önkontroll hiánya, figyelemzavar, romló alvásminőség, stb. Ezeket okozza a túlzott okoseszköz-használat.
Óvónők tapasztalatai alapján egyre több gyereknek van logopédiai fejlesztésre szüksége, egyre több hároméves megy úgy oviba, hogy nem tud beszélni. Nehezen tanulnak verseket, nehéz nekik műsorokat betanítani stb. – mondta Peternák.
Hároméves gyerekeknél ellenőrzik a logopédusok, hogy beszélnek-e, használnak-e mondatokat, és ha igen, megfelelően használják, alkotják-e őket. 8 év alatt duplájára nőtt a kiszűrt háromévesek száma.
Vannak beszédtanító gépek, de gépekkel nem lehet helyettesíteni az oktatót, a megismerést. Például az „elefánt” szó nem fog úgy rögzülni, ha egy gép kimondja, csak akkor, ha látnak egyet az állatkertben, otthon beszélnek róla, kiszíneznek egyet stb.
További negatív következmények a beszéd és beszédértés problémái nyomán: írott nyelv elsajátításának zavara, helyesírási nehézségek, idegennyelv-tanulási problémák, memoriter tanulás nehézsége.
A folyamat irreverzibilis, különösen a 0-3 éves szakaszban – zárta előadását Peternák Magdolna.
A szemeszter utolsó előadását a nyári szünet előtt Dr. Gaudi-Nagy Tamás tartja Nemzeti jogvédelem az EU birodalmi törekvéseivel szemben címmel 2025. június 12-én.
Ábrahám Barnabás – Kuruc.info
Kapcsolódó: