Vlagyimir Putyin orosz elnök valószínűleg szeptember 30-i parlamenti beszédében jelenti be Ukrajna megszállt területeinek Oroszországhoz való csatolását – közölte a brit védelmi minisztérium a Reuters hírügynökséggel.
Zoom
Zajlik a "népszavazás", az eredmény nem lehet kérdéses (fotó: Stringer/Anadolu Agency/Getty Images)
Az orosz katonai és politikai vezetés azért igyekszik megvalósítani ezt a szándékát, hogy ukrán állampolgárokat is bevonhasson a mozgósításba – írja az Unian hírügynökség.
„A Kreml valószínűleg bevonja a megszállt területeken élő ukrán állampolgárokat az orosz hadkötelezettségi ciklusba, kiterjesztve az ukrán állampolgárok kényszermozgását” – áll az Institute for the Study of War (ISW) nevű kutatóintézet jelentésében. Ez a kategória pillanatnyilag nem felel meg a jelenlegi, részleges mozgósításról szóló rendeletben szereplő jogi kritériumoknak.
„Az orosz törvényeknek megfelelően az orosz állampolgárokhoz hasonlóan a 18 és 27 év közötti ukrán férfiak is megkaphatják a katonai szolgálat jogát az elcsatolt területeken” – közölték az ISW szakértői.
Korábban is mozgósítottak már ukránokat az orosz fegyveres erők soraiba: szeptember 25-én Szevasztopol kormányzója mintegy kétezer ember mozgósításáról számolt be a Krím félszigeten és Szevasztopolban. Elemzők szerint az orosz megszállók erőszakkal mozgósítják az összes megszállt területről az ukrán civileket.
Mindez összhangban van az Oroszország által bevezetett, 35 év alatti férfiakra vonatkozó korlátozásokkal, amelyek a megszállt területek elhagyását érintik. A melitopoli megszállókat arra utasították, hogy október 10-ig hozzanak létre egy legalább 3000 fős önkéntes zászlóaljat.
Hamarosan véget érnek a népszavazások
Kedden ér véget az Oroszországhoz való csatlakozásról tartott népszavazás a donyecki, herszoni, luhanszki és zaporizzsjai régió elfoglalt területein.
A szavazás – amely szeptember 23-án kezdődött – részvételi aránya minden területen meghaladta az 50 százalékot – írtja a TASZSZ orosz állami hírügynökség. A hétfő esti előzetes adatok szerint
  • a donyecki régióban a lakosság 86,89 százaléka,
  • a luhanszki régióban 83,61 százaléka,
  • a herszoni régióban 63,58 százaléka,
  • a zaporizzsjai régióban pedig 66,43 százaléka vett részt.
Szerdán lezárhatják Oroszország határát, utána nem lesz menekvés
Az orosz hatóságok szerda hajnalban lezárhatják az ország határait – értesült az orosz elnöki hivatalhoz közel álló forrásokból a Meduza nevű független orosz portál.
Azt írták: a hatóságok még megvárják, hogy kedden este véget érjenek a „népszavazások” az ukrajnai megszállt területeken, és azt követően fogják elrendelni a határzárat, amely kedd éjfél után lép életbe. A portál egyik forrása azt is hozzátette, hogy ezt követően csak egy külön engedéllyel hagyhatják majd el az országot a hadköteles korú férfiak.
A Kreml hétfőn még azt közölte az orosz sajtóval, hogy nem döntöttek a határzárról.
Az orosz hatóságok a múlt héten rendeltek el részleges mozgósítást az országban. A kormányzat azt közölte, hogy egyelőre csak 300 ezer embert akarnak behívni, de a független orosz sajtó szerint valójában 1 millió–1,2 millió körül lehet azok száma, akiket a frontra vihetnek.
Műholdról is látszik, hogyan menekülnek az emberek Oroszországból
A Maxar Technologies nevű vállalat által közzétett műholdfelvételek szerint 16 kilométeres sorban álltak az orosz–grúz határon azok a járművek, amelyek el akarták hagyni az országot:
A felvételek még vasárnap készültek a Maxar szerint. Az, hogy mindez miként néz ki kicsit közelebbről, az alábbi drónfelvételeken megtekinthető:
A Novaja Gazeta nevű független orosz lap szerint már több mint 261 ezren hagyták el az országot.
(Index nyomán)