Egy 23 éves szíriai férfi öt járókelőt késelt meg a dél-ausztriai Villach városában, egy 14 éves fiú meghalt. Az osztrák rendőrség közlése szerint a támadó teljesen véletlenszerűen választotta ki áldozatait. Egy éppen a közelben dolgozó ételfutárnak köszönhető, hogy nem folytatódott tovább a vérengzés, közölte az AP hírügynökség. /Bővített hír./
Kevéssel délután 4 óra előtt Villach központjában, egy pecsenyésstand előtt minden előzmény nélkül szurkálni kezdte a járókelőket egy szíriai. Egy 42 éves, szintén szíriai férfi az autójából látta, hogy valaki késeli a járókelőket, ezért járművével a támadó felé hajtott, amivel meg tudta akadályozni, hogy még rosszabbra forduljon a helyzet. A rendőrség a helyszínen elfogta a gyanúsítottat, de mivel még sok a nyitott kérdés, nem zárják ki, hogy magányos elkövetőről van szó. A férfiról annyit már lehet tudni, hogy jogszerűen tartózkodik az országban, egy menekültközpontban él, korábban nem volt dolga a rendőrséggel.
„Ez egy rendkívüli bűncselekmény. Karintiában ilyenre még nem volt példa” – fogalmazott döbbenten Rainer Dionisio, a karintiai rendőrség szóvivője, majd hozzátette, a bűncselekmény hátterét még kutatják. Az Állambiztonsági Hivatal és a Bűnügyi Hivatal irányításával jelenleg egész Karintiában hajtóvadászat folyik, a város fölött rendőrségi helikopterek köröznek. A vizsgálatok célja annak tisztázása, hogy van-e terrorista háttere az esetnek.
A Kronen Zeitung arról írt, hogy a támadásban egy 14 éves fiú meghalt, ketten súlyosabban, ketten könnyebben sérültek meg. Az összes áldozat férfi. Egy szemtanú azt mondta a 5 Minuten osztrák lapnak, hogy az elkövető a késelés közben Allahu akbart kiáltott.
Egy X-en terjedő fotó tanúsága szerint az elkövető vidáman, vigyorogva üldögél, amikor egy rendőr fegyverrel a kezében közeledik felé.
Udo Landbauer, Alsó-Ausztria szabadságpárti (FPÖ) kormányzóhelyettese a Facebookon közzétett bejegyzésében azt írja, hogy a támadás „az elmúlt évek teljesen rossz migrációs politikájának az elviselhetetlen, szomorú eredménye”. Landbauer szerint az egyetlen helyes válasz az ilyen őrültségekre a menedékjogok kiadásának a leállítása, és „kemény kitoloncolásoknak” kell kezdődniük.
– A hihetetlen villachi atrocitásnak a legkeményebb következményekkel kell járnia! Mindenkinek, aki Karintiában, Ausztriában él, tiszteletben kell tartania a törvényt. Aki megszegi azokat, annak a legkeményebb következményekkel kell szembenéznie – bíróság elé kell állítani, be kell börtönözni, és ki kell toloncolni – fogalmazott Peter Kaiser, Karintia tartomány kormányzója és a helyi Szociáldemokrata Párt (SPÖ) vezetője.
– Polgármesterként, de mindenekelőtt két gyermek édesapjaként a mai villachi hírek megszakítják a szívemet. Egy halott 14 éves gyermek és négy másik sérült – ez egy értelmetlen vérontás szörnyű eredménye. Őszinte részvétemet fejezem ki az áldozat családjának és barátainak. A sérülteknek mielőbbi felépülést kívánok. És mindazoknak, akik gyűlöletet és erőszakot szítanak, azt üzenem: nem fogtok győzni. Soha – ezt pedig már Günther Albel, Villach polgármestere írta a közösségi médiában.
A 5 Minuten helyszínen tartózkodó munkatársának sikerült megszólaltatnia azt a 42 éves szíriai férfit, aki nagy bátorságról tanúságot téve vetett véget a késelésnek. „A hídon láttam, hogy két véres ember fekszik a földön, majd észrevettem egy férfit késsel a kezében. Nem gondolkodtam, csak azonnal cselekedtem. Elhajtottam az autómmal, és elkaptam. Az emberek azt hitték, én vagyok a támadó, ezért rám támadtak, és betörték az ablakomat. El kellett menekülnöm, de amikor megláttam a rendőröket, odamentem hozzájuk” – mesélte.
Feketére változtatta a profil- és borítóképét is Villach város hivatalos Facebook-oldala, amit a település lakói is követnek, kifejezve a gyászukat, mert ez mindig sokat segít... Közben a Szövetségi Belügyminisztérium arra kéri a lakosságot, hogy a közösségi felületeken senki ne tegyen közzé fotót vagy videót a támadásról a nyomozás és az áldozatok védelmének érdekében.
Az osztrák belügyminisztérium szerint 2024-ben 24 941 külföldi kért menedékjogot az országban. A kérelmezők legnagyobb csoportja Szíriából érkezik Ausztriába. A számuk azonban jelentősen csökkent az elmúlt években: 2022-ben több mint 100 ezren, 2023-ban pedig 59 ezren kértek menedékjogot. Több európai országhoz hasonlóan decemberben Ausztria is felfüggesztette a szíriai állampolgárokkal kapcsolatos menedékkérelmi döntéseket.
(AP - KZ - Index nyomán)