Az Egyesült Államok kilép az UNESCO-ból, az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezetéből - jelentette be az Egyesült Államok kormánya kedden.
Tammy Bruce, a külügyminisztérium szóvivője közleményében azt írta, hogy a szerepvállalás az UNESCO tevékenységében "nem szolgálja az Egyesült Államok nemzeti érdekét".
"Az UNESCO megosztó társadalmi és kulturális ügyek érdekében dolgozik, valamint továbbra is súlyánál nagyobb mértékben összpontosít az ENSZ Fenntartható Fejlődés Céljaira, annak globalista, ideologikus elképzelésére a nemzetközi fejlesztést illetően, ami szembenáll a mi "Amerika az Első" külpolitikánkkal" - olvasható a közleményben.
Tammy Bruce egyben "nagymértékben problematikusnak" nevezte az ENSZ szakosított szervezetének azon döntését, hogy felveszi tagjai közé a Palesztin Államot, ami ellentétes az amerikai politikával, és, ami "hozzájárult az Izrael-ellenes retorika megerősödéséhez a szervezeten belül".
Az amerikai kilépés 2026. december 31-én lép hatályba - tette hozzá.
Donald Trump első elnöksége idején már hozott hasonló döntést. 2017. októberében arra hivatkozva szüntette meg az Egyesült Államok tagságát a nemzetközi szervezetben, hogy az UNESCO nem volt képes válaszokat adni az amerikai adminisztráció által felvetett aggályokra.
Joe Biden, aki Donald Trump két hivatali időszaka között volt az Egyesült Államok elnöke, 2023-ban arról döntött, hogy az ország visszalép az UNESCO-ba.
Az UNESCO főigazgatója, Audrey Azoulay azonnal reagált az amerikai bejelentésre, és jelezte, hogy "mélyen sajnálja" Donald Trump amerikai elnök döntését.
"Bármennyire sajnálatos is, ez a bejelentés várható volt, és az UNESCO felkészült rá" - jelentette ki kedden közleményében a főigazgató.
(MTI nyomán)