83 esztendős korában elhunyt Leonard Nimoy, a Star Trek című népszerű sci-fi filmsorozatból ismert Mr. Spock. Az Enterprise csillaghajó rezzenéstelen arcú, mindig nyugodt és félelmetes logikájú, „vulkáni” származású első tisztje péntek reggel halt meg Los Angeles Bel Air kerületében található otthonában.
![]() |
Felesége, Susan Bay Nimoy arról tájékoztatta a sajtót, hogy férjének halálát krónikus légúti illetve tüdőbetegség okozta. A Mr. Spock néven világhírűvé vált színész tavaly jelentette be betegségét, amelyet ő annak tulajdonított, hogy hosszú éveken keresztül dohányzott. Igaz, három évtizeddel ezelőtt lemondott káros szenvedélyéről.
A sokoldalú színész több filmsorozatban is szerepelt, de foglalkozott rendezéssel, fényképészettel, sőt énekelt és verseket is írt. Kétszer nősült, első felesége Sandi Zober színésznő (1954-től 1987-es válásukig), a második pedig Susan Bay (1988-tól). Első házasságából két gyermeke született, Julie és Adam. Fia filmrendező lett.
Mr. Spock 1931. március 26-án született Bostonban. Szülei Ukrajnából bevándorolt ortodox zsidók voltak. 1949-ben kezdődött a karrierje Hollywoodban. Két évig katonaként is szolgált. A Star Trekben nyújtott alakításáért háromszor jelölték Emmy-díjra, azonban egyetlen alkalommal sem nyerte azt el. Megkapta viszont a díjat akkor, amikor 1982-ben a „Golda nevű nő” című filmben Golda Meirnek, Izrael állam alapítójának, későbbi miniszterelnökének (1969-1974 között) a férjét játszotta. 1991-ben a Soha ne felejts! című filmben egy munkácsi származású zsidó férfit alakított, aki túlélte a koncentrációs tábort, és Amerikában vette fel a harcot a törvény előtt az úgynevezett holokauszttagadókkal.
![]() |
Nimoy aktív szerepet vállalt a zsidó közösség életében. A reformjudaizmus híve volt. 2002-ben egyes ortodox zsidó vezetők rosszallását váltotta ki Shekhina című könyve, melyben félig vagy teljesen meztelen nőkről készült fotók révén kívánta bemutatni Isten „női oldalát”. Mr. Spock azzal védekezett a vádak ellen, hogy a felvételek összhangban állnak a zsidó misztikus irányzat, a kabbala tanításaival.
Zsidó vallásos nevelése befolyásolta legismertebb szerepének megformálásakor is. Mint azt ő maga gyakran elmagyarázta, Mr. Spock jellegzetes ujjtartást formáló tisztelgése a saját ötlete volt, és azzal az Isten egyik héber nevének, a "Shaddai"-nak az első betűjét, a shint formázta meg. A shin (ש) a héber ABC 21. betűje, a zsidó vallásban fontos jelkép, mivel a Shaddai (mindenható) szó rövidítése, s így Jehova megidézésére használják.
„A mai napig bennem él a vulkáni beszédmód, a vulkáni szociális felfogás, sőt a vulkáni gondolkodás és az érzelmek elnyomásának vulkáni módja” – nyilatkozta több évvel a Star Trek sorozat befejeződése után. Mindez azonban egyáltalán nem volt terhére. „Ha valaki másnak kellene lennem, akkor én Spock lennék” – hangoztatta.
Perge Ottó - The New York Times nyomán