Megkapták a héten az első segélyszállítmányt a háború kezdete óta a szudáni fővárostól, Kartúmtól délre fekvő egyik település lakói - közölték helyi önkéntesek.
A hadsereg és a félkatonai szervezetek közötti konfliktus immár huszadik hónapja tart, és romba döntötte az országot.
Huszonnyolc teherautó érkezett a fővárostól 40 kilométerre fekvő Dzsebel Auliába - közölte a népkonyhákat üzemeltető, élelmiszercsomagokat szétosztó, evakuálásokat megszervező és egészségügyi segítséget nyújtó önkénteseket irányító Sürgősségi Ellátó Sejtek nevű segélyhálózat.
A gépkocsioszlopban 22 teherautó szállította az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) által, egy az Orvosok Határok Nélkül (MSF) és a Care segélyszervezetek által, öt pedig az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) által adományozott élelmiszereket.
A helyi önkéntesek és az UNICEF szerint a szállítmányok mintegy 200 ezer gyermek sürgős egészségügyi és élelmezési szükségleteinek megoldásához nyújtanak segítséget.
Dzsebel Aulia egyike a számos szudáni régiónak, amelyben tömeges az éhínség, miután a harcoló felek elvágták őket a külvilágtól.
A szudáni hadsereg és a Gyorsreagálású Támogató Erők nevű szervezet milicistái kötött 2023 februárjában kitört háború óta senki és semmi sem léphet be, illetve ki az övezetből a két fél jóváhagyása nélkül.
A helyi hálózat önkéntesei hosszas tárgyalás után kaptak engedélyt egy minimális segélyszállítmány beléptetésére, miközben állandóan erőszak fenyegeti őket mindkét fél részéről.
A teherautókat útközben több alkalommal is megállították - mondta el Sheldon Yett, az UNICEF szudáni képviselője, aki szerint háromhavi tárgyalásra volt szükség a teherautók beléptetéséhez.
A WFP szerint Kartúm és a tőle délebbre fekvő al-Dzsazíra állam egyes részein feltehetően szintén éhínség fenyeget.
Összesen több mint 24,6 millió embert, azaz a lakosság közel felét fenyegeti különböző szinten akut élelmiszerbizonytalanság.
A két tábort azzal vádolják, hogy az éhínséget háborús fegyverként vetik be civilek ellen.
A háborúban tízezrek haltak meg és több mint tizenkét millióan veszítették el otthonukat, az országban a világ egyik legsúlyosabb humanitárius válsága alakult ki.
(MTI)