Hiába figyelmeztetett Mark Rutte NATO-főtitkár, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek nem szabad vétójogot adni Ukrajna NATO-tagsága felett, Washingtonból gyorsan megérkezett a válasz. Richard Grenell, Donald Trump különleges küldetésekért felelős különmegbízottja a Világgazdasági Fórumnak küldött videóüzenetében jelezte:
Ha a NATO-főtitkár arról beszél, hogy Ukrajnát fel kellene venni a NATO-ba, akkor bele fognak szaladni Amerikában egy nagy körfűrészbe.
Zoom
Grenell úgy fogalmazott: „az amerikai nép az, aki a védelemért fizet”, így aztán „nem lehet arra kérni az amerikai népet, hogy terjesszék ki a NATO ernyőjét, ha a jelenlegi tagok sem fizetik ki a rájuk eső részt – ideértve a hollandokat is, akiknek nagyobb részt kell vállalniuk.” „Nagyon frusztrálja az amerikaiakat, hogy az elmúlt néhány évben sokat beszéltünk több katonai költésről és több háborúról” – így Grenell.
„Képesnek kell lennünk arra, hogy elkerüljük a háborút, és ehhez a NATO-nak hihető fenyegetést kell jelentenie” – figyelmeztetett az elnöki különmegbízott, ezzel arra utalva, hogy a 2 százalékos GDP-arányos katonai költési célt a 32 NATO-tagállamból mindössze 23 teljesíti.
Richard Grenell világossá tette azt is, hogy az eddigi amerikai erőfeszítések a béketeremtés érdekében elégtelenek voltak.
Vlagyimir Putyin és Joe Biden több mint három és fél éve nem beszéltek. Azt gondoljuk, hogy ez felháborító. Az amerikai nép azt gondolja, hogy ez felháborító
– fogalmazott. „Nem fogjuk tudni megoldani a problémákat anélkül, hogy valóban beszélgetnénk” – tette hozzá.
A háború lezárásával kapcsolatban az elnöki különmegbízott elmondta: „három év után azt láttuk, hogy ez a háború egyre inkább a káosz felé sodródik”, Donald Trump pedig „szörnyű zűrzavart” örökölt. „Nincs sok jó választási lehetőség. De Trump elnök olyasvalaki, aki hiteles fenyegetést jelent, és már világossá tette, hogy mindkét oldalra nyomást fog gyakorolni annak érdekében, hogy ennek vége legyen.
„Arra fókuszál, hogy véget vessen az öldöklésnek” – így Grenell.
A Grenell szavait idéző Telegraph felidézi: Ukrajna 2022 szeptemberében jelezte hivatalosan is csatlakozási szándékát, ám az USA szerint nem volt felkészülve a tagságra, illetve a szövetségben sem volt felvételüknek egyértelmű támogatottsága.
(Mandiner)