A múlt héten az Egyesült Államok egy 7 kérdésből álló kérdőívet küldött ki a NATO, illetve az Európai Unió tagállamainak, továbbá az Európai Bizottságnak, hogy megtudakolja, mire lennének hajlandók az európai országok az ukrajnai háború egy tárgyalásos rendezése kapcsán – írja a Der Spiegel nyomán a Portfólió.
Zoom
Fotó: Klaus-Dietmar Gabbert / dpa
A jelentések szerint a kérdőív szerzője Donald Trump amerikai elnök Ukrajna-ügyi különmegbízottja, Keith Kellogg. A dokumentum a hétvégi müncheni biztonsági konferencián vált ismertté.
A kérdések – rövidítve – a következő voltak:
  • Mi az az európai támogatású biztonsági garancia vagy biztosíték, amely elegendő elrettentő erőt jelent Oroszországgal szemben?
  • Mely európai és/vagy más országok tudnának vagy vennének részt egy ilyen megállapodásban? Készen állna-e az országa arra, hogy saját csapatait is bevesse egy ukrajnai békerendezés részeként?
  • Ha a békerendezés részeként nemzetközi erőket telepítenének Ukrajnába, mekkora lenne egy ilyen európai vezetésű erő szükséges mérete? Hogyan és hol állomásoznának a csapatok, és mennyi ideig?
  • Milyen intézkedésekre kell felkészülnie az Egyesült Államoknak, a szövetségeseknek és a partnereknek, ha Oroszország megtámadja ezeket az erőket?
  • Milyen amerikai segítséget tartana szükségesnek a részvételhez?
  • Milyen további képességeket, felszereléseket, karbantartási és javítási lehetőségeket hajlandó biztosítani Ukrajnának, hogy megerősítse tárgyalási pozícióját és növelje az Oroszországra gyakorolt nyomást?
  • Hajlandó lenne-e Ukrajna számára hozzáférést biztosítani az EU közös belső piacához, vagy az EU-Szerződés 42. cikke alapján bevonni Ukrajnát?
Az utolsó kérdés az EU-tagállamoknak lett csak elküldve. A 42. cikk, amely a közös kül- és biztonságpolitikáról szól, csak akkor lenne érvényes, ha Ukrajna EU-tag lenne.
Diplomaták szerint az európaiak szorosan össze fogják hangolni a kérdőívre adott válaszaikat.