Korrekt, jól megszerkesztett feladatlapot kaptak a diákok a középszintű történelemérettségi első részében – nyilatkozta egy szaktanár szerdán az Eduline-nak. A feladat összeállítói láthatóan igyekeztek, hogy minden terület helyet kapjon a lapon, és ez sikerült is: van politikatörténet, gazdaság, demográfia és kultúra is. A tanár szerint a feladatlap összességében nem okozhat gondot a diákoknak.
Zoom
Kép: Túry Gergely
Az Eduline ismertetése szerint az idei történelemérettségi első, rövid válaszokat igénylő feladatrésze Julius Caesarral kezdődik. Kaptak kérdést a vizsgázók a középkori városokkal és Hunyadi Mátyás uralkodásával kapcsolatban is. Az egyik feladat a kora újkori európai kereskedelmi útvonalakkal kapcsolatos.
Szintén a rövid választ igénylő feladatok közt található egy grafikonos feladat a 18. századi demográfiai változásokkal és az Emberi és polgári jogok nyilatkozatával kapcsolatban. Van még 1848-hoz kötődő feladat, és sztálini diktatúrával, közelebbről a nagy ukrajnai éhínséggel kapcsolatos is.
A két világháború közti Magyarországgal kapcsolatban olvashatnak a diákok Horthy-idézetet, de szól feladat a berlini falról és a határon túli magyarság második világháború utáni helyzetéről. Az utolsó rövid válaszos feladat a magyarországi cigányságról szól.
Idén több újdonság van a történelemérettségikben. Mind közép-, mind pedig emelt szinten új feladattípusként jelenik meg a komplex tesztfeladat, ami alkalmas lehet arra, hogy a vizsgázó egy vagy több forrás segítségével összetettebb, több kompetencia alkalmazását igénylő forráselemzést végezzen el egy adott témakörön belül. A komplex tesztfeladat a 12 tesztkérdés egyikét képezi, helyes megoldásával a legmagasabb pontszám szerezhető meg a tesztfeladatok között.
Az esszékérdések száma csökkent, középszinten eddig nyolc lehetőségből hármat választott a vizsgázó, ehelyett az új vizsgaleírás szerint négyből két témát választhat, emelt szinten pedig az eddigi tízből négy helyett hatból hármat választhat. A változtatás oka, hogy a pedagógiai mérési adatok azt mutatják, az alacsonyabb számú esszéfeladatok is megfelelően mérnek, emellett költséghatékonysági és környezetbarát szempontokat is figyelembe vettek.
(MNO)