A Spinoza Színházban a Jobbik-elnökkel rendezett beszélgetés elleni tiltakozásként visszaadja az épületben múlt évben átvett Lendvai-díját egy nagyon demokrata újságíró, Tódor János.
A "magyar" Pulitzer- emlékdíjas újságíró, szociográfus a Spinóza-ház igazgatójának címzett nyílt levelében úgy fogalmazott, megütközéssel értesült arról, hogy ugyanabban a teremben, ahol a megtisztelő díjat átvehette, „egy szélsőjobboldali, újnáci párt elnöke volt a vendége a Kádár-rendszer egyik preferált újságírójának, Rangos Katalinnak.”
Tódor János felháborítónak tartja, hogy „a Spinoza-ház - ki tudja milyen megfontolásból - egy rasszista, homofób, szélsőjobboldali pártvezetővel és csapatával kokettál”. Hozzátette: „Megdöbbentett, hogy erre a nyilvános rendezvényre nem engedték be a jobboldali médiumokat, ezáltal alkotmány- (alaptörvény-) sértő módon önkényesen korlátozva a sajtószabadságot”.
Az újságíró nyílt levelében tudatta, mindezek elleni tiltakozásul visszaadja a zsidó fészekben átvett elismerését, és döntéséről a díjat odaítélő kuratóriumot is értesítette.
Paul Lendvai, Ausztriában élő újságíró (értsd: magyargyűlölő zsidó spicli) 2012-ben alapította sajtódíját, amelyet évente egy olyan újságíró kaphat meg, aki a "magyar" nyomtatott és internetes médiában kiemelkedő politikai-közéleti-társadalmi témájú cikkeket publikált. A díjat odaítélő kuratórium elnöke Kovács Zoltán, az Élet és Irodalom főszerkesztője, tagjai Bojtár B. Endre, a Magyar Narancs főszerkesztője és Aczél Endre publicista, vagyis jóformán egy teljes hitközség. Az elismeréssel nettó ezereurós jutalom is jár. Tódor János a díjról lemondó nyílt levelében megjegyezte, hogy 2016 novemberében átvett elismerésével járó pénzjutalmat a cigánysimogató Igazgyöngy Alapítványnak ajánlotta fel, de amennyiben a Lendvai-díj Alapítvány kuratóriuma úgy rendelkezik, az összeget is hajlandó visszafizetni.
Kevés volt a "romázás" is
A "roma pride-os" Setét Jenő, az Idetartozunk Egyesület elnöke, cigány "polgárjogi aktivista" a Facebookon fakadt ki, hogy az "ismert újságíró", Rangos Katalin a másfél órás beszélgetés során mindössze két alkalommal említette meg Vona Gábornak a Jobbik és a Magyar Gárda "cigányok elleni fellépéseit", és azt is olyan összefüggésben, hogy az egyenruhás alakulatok „fegyelmezték” a cigányokat, miközben jogerős bírósági ítélet is kimondta, hogy "félelmet keltettek a népcsoportban felvonulásaikkal", és ennek oka volt, hogy a hatóság feloszlatta a szervezetet.
Tódor János a napokban mutatta be Vadászjelenetek című könyvét, amelyben a cigányok ellen elkövetett, kétes hátterű sorozatgyilkosságokról, és a 2008-2009-es években történt, etnikai alapú, állítólagos "gyűlölet-bűncselekményekről" ír.
(RomNet nyomán)
Az elől-hátul toleranciadíjas Tódor János nyílt levele (a helyesírási hibák meghagyásával) alább olvasható.
NYÍLT LEVÉL
Dr. Sándor Anna
igazgató
Spinoza Ház
igazgató
Spinoza Ház
Kedves Igazgató Asszony!
Kedves Anna!
Tavaly ilyenkor találkoztunk a Lendvai-díj átadón, amikor is én kaptam a díjat.
Megütközéssel értesültem róla, hogy ugyanabban a teremben, ahol a megtisztelő díjat átvehettem egy szélsőjobboldali, újnáci párt elnöke volt a vendége a Kádár-rendszer egyik preferált újságírójának, Rangos Katalinnak.
Jómagam újságíróként-szociográfusként közel 40 éve írok a hazai rasszista, cigány -és zsidóellenes mozgalmakról, paramilitáns, félkatonai szervezetekről, amelyek többsége a Jobbik Magyarország Mozgalomból serkent ki. Cikkeim miatt rendszeresen fenyegetnek meg, jelentenek föl - rágalmazásra becsületsértésre hivatkozva - a magyar újnyilasok és az őket nyíltan pártfogásukba vevő hatóságok. A rendőrségen a feljelentések nyomán ilyenkor rabosítanak, holott nem vagyok köztörvényes bűnöző, szemben az Ön színházában pódiumot kapott Vona Gábor pártjának több tagjával, egyebek közt a jelenleg az Országgyűlés alelnöki tisztét betöltő Sneider Tamással, akit köztörvényes erőszakos cselekmény miatt jogerősen elítéltek.
Felháborítónak tartom, hogy a Spinoza Ház - ki tudja milyen megfontolásból - egy rasszista, homofób,szélsőjobboldali pártvezetővel és csapatával kokettál.
Megdöbbentett, hogy erre a nyilvános rendezvényre nem engedték be a jobboldali médiumokat, ezáltal alkotmány (alaptörvény) sértő módon önkényesen korlátozva a sajtószabadságot.
Tiltakozásul visszaadom a Spinoza Házban kézhez vett Lendvai-díjamat, és elhatározásomat a díj kuratóriumának is bejelentem.
A díjjal járó pénzjutalmat az Igazgyöngy Alapítványnak ajánlottam föl, és átvételét követően azonnal átadtam az alapítvány képviselőjének. Amennyiben a díj visszaadása miatt a Lendvai-díj Alapítvány kuratóriuma úgy rendelkezik, természetesen a pénzjutalmat visszafizetem.
Balatonboglár, 2017. november 18.
Tódor János
Radnóti Miklós Antirasszista-díjas,
Wallenberg-díjas,
magyar Pulitzer- emlékdíjas
újságíró, szociográfus
Wallenberg-díjas,
magyar Pulitzer- emlékdíjas
újságíró, szociográfus
Kapcsolódó: