Vagy teljes összefogás vagy semmilyen – ezt kéri számon a Momentum elnökségén a párt küldöttgyűlésének több tagja az Azonnali birtokába jutott belső levélben. Ám hiába kérték az elnökséget, ne jelentse be szombaton: a baloldallal közösen indulnak Budapesten, ezt figyelmen kívül hagyták, ami pedig „a bizalom végleges megroppanását” eredményezheti a vezetőségben.
Hiába kérték a Momentum elnökségét a párt küldöttei, hogy szombaton ne jelentsék be, hogy közösen indulnak a baloldallal Budapesten, ezt figyelmen kívül hagyta a vezetőség – derül ki egy, az Azonnali birtokába jutott belső levélből, amelyet a párt közel kéttucat küldöttje jegyzi.
Az LMP-közeli lap megerősített információi szerint a párt szombaton 11 órakor sajtótájékoztatón jelenti be, hogy összeáll az MSZP-Párbeszéddel, illetve a DK-val a budapesti főpolgármester-választáson, illetve a kerületekben.
Zoom
Forgalomlassítás Újpesten
A Momentum alapszabálya szerint a küldöttgyűlés a párt legfőbb döntéshozó szerve, amelynek kizárólagos hatáskörébe tartozik a párt általános politikai irányának meghatározása vagy például az elnökség tagjainak megválasztása és visszahívása.
A levélben a küldöttek arról írnak, mindössze egy nappal a bejelentés előtt, pénteken értesültek arról, hogy az elnökség bejelenti megállapodását egy szombati sajtótájékoztatón a budapesti önkormányzati helyekről az MSZP-vel, a Párbeszéddel és a DK-val közösen.
„Döntésetekkel nem értünk egyet, azt rendkívül károsnak tartjuk a Momentumra nézve”
– írja a levél. Ezt követően emlékeztetik az elnökséget arra, hogy a párt alapszabálya szerint „a Momentum (…) mélységesen elítéli a politikai elit önző tevékenységét, így különösen az emberek megosztására és társadalmi konfliktusok kiélezésére épülő politikai tevékenységet, az önérdeket a közérdek elé helyező, a korrupciónak teret biztosító és abban aktívan résztvevő, illetve a demokratikus alapértékekkel szembemenő hatalomgyakorlást. Ebből fakadóan a párt céljait e politikai elit, illetve az azt kiszolgáló személyek és szervezetek részvétele nélkül kívánja elérni.”
Emiatt a küldöttek szerint a párt döntése
+ kizárólagosan köti össze a Momentumot azzal az elittel, amely „a hazánkat leuraló autoriter rendszert névleg ellenzéki pozícióból cinikusan kiszolgálja, így a rendszer létét legitimálja és hosszabbítja”, vagyis a döntés megszegi a párt alapszabályának szellemét.
+ figyelmen kívül hagyja a Momentum erkölcsi felelősségét a rendszer lebontásában.
+ „mélyen megaláz és elkeserít sok száz momentumost azáltal, hogy a véres verejtékükkel felépített pártot az alapszabályban foglalt, unalomig ismételt céljai ellen fordítja, ráadásul felrúgja azt a párton belül és kívül hangoztatott elvet, hogy vagy teljes összefogás vagy semmilyen. Azt a közös meggyőződést is felrúgja, hogy az MSZP sok tekintetben a rendszer kiszolgálója.”
+ veszélyezteti a Momentum számos alapszervezete által, „kínkeservesen kialkudott helyi pozíciók tömkelegét az által, hogy „az ország vízfejében, Budapesten, az országosan alkalmazott elvektől eltérő elvek mentén köt megállapodást. A budapesti megállapodás egy sor vidéki egyezséget már is instabillá tett, ez a hatás minden bizonnyal fokozódni fog."
A küldöttek levele arra is felhívja a figyelmet, hogy Donáth Anna elnökségi tag az elnökség nevében határozottan azt ígérte, nem lesz Budapesten olyan megállapodás, amiben csak az MSZP-Párbeszéd és a DK vesz részt. Bár a küldöttek elismerik, hogy a körülmények gyökeres megváltoztatása indokolhat eltérést ettől az ígérettől, de szerintük ezt velük formális keretek között is meg kellett volna vitatni.
Zoom
Donáth Anna egy számára otthonos televízió műsorában
„A vita és tájékoztatás a küldöttek az elnökségbe vetett bizalmának megroppanását joggal okozhatja. Figyelembe véve, hogy kampányidőszakban vagyunk, és mindannyian (…) vállvetve küzdünk a kampány sikeréért, felszólítjuk az elnökséget, a bizalom végleges megroppanását elkerülendő a formális eszmecserét mihamarabb pótolja.”
Vagyis a küldöttek azt kívánják elérni, hogy a lehető leghamarabb hívja össze az elnökség a küldöttgyűlést, hogy megvitassák a budapesti helyzetet.
Utóbbival kapcsolatban emlékeztetik az elnökséget: erre ők kötelezhetőek is, miután a párt céljainak elérése kétségkívül veszélybe került.
Továbbá kérték az elnökséget, hogy a szombati bejelentést halasszák el, „akár a bejelentésben való részvételről is lemondva”. Ez viszont végül nem történt meg, hiszen végül Donáth Anna szombaton délelőtt részt vesz a baloldallal való összefogást bejelentő sajtótájékoztatón.
Az LMP nem tudja, mit akar, a neo-Jobbiknak más szerepet szánhatnak
„Ugyanazt a levelet küldtük ki a küldötteknek és a tagoknak. A gyűlés megosztott volt, de mi is jeleztük, hogy ez egy nehéz döntés volt” – mondta a párt elnökségi tagja, Hajnal Miklós az Azonnalinak, aki nem cáfolta a küldöttek levelének létezését. Arra a kérdésre, hogy miért nem vártak az EP-választások utánig a bejelentéssel, annyit válaszolt, hogy rengeteget gondolkoztak a megfelelő időzítésen, de az elmúlt 24 órában már nem merült fel, hogy elhalasszák.
Azzal kapcsolatban, hogy miért állt össze csak a baloldallal a Momentum, Fekete-Győr András pártelnök már tájékoztatta a tagságot egy belső internetes fórumon. Ebben azt állította: nem tudtak tovább várni. Az LMP-vel kapcsolatban úgy fogalmazott: a párt „a bázisdemokrácia és a párton belüli ellentétek útvesztőjében elveszve ugyan jelen volt a megbeszéléseken, de maga sem tudta, mit akar.”
Ez információink szerint azt takarja, hogy az LMP másfél hónap alatt három különböző embert küldött az egyeztetésre, akik egymásnak ellentmondó célokat közöltek.
A Jobbikról pedig azt írta, „számukra Budapest sokadik prioritás, ennek megfelelően legfeljebb később merülhet fel a részvételük, habár az ő külön indulásuk sok esetben a Fideszt gyengítheti.” Azt Fekete-Győr is elismerte, hogy „tisztán jó döntést nem lehetett hozni”, de szerinte ezzel megalapozzák az elkövetkezendő két választás sikerét. Hangsúlyozta:
az elnökség már tavaly bemutatta a küldöttgyűlésnek a stratégiáját az önkormányzati választásra, amely tartalmazta, hogy a Fidesz-KDNP-t és a Mi Hazánkot leszámítva bármelyik ellenzéki párttal hajlandóak együttműködni a NER lebontása érdekében.
(Azonnali nyomán)
Frissítés: Így osztozna a fővároson a baloldal fele
Most csak az MSZP-P, a DK és a Momentum osztotta fel egymás között a 23 fővárosi kerületet, hogy kit indítanának polgármester-jelöltnek októberben. Az LMP és a Jobbik egyelőre kimaradt, de velük is tárgyalnak még. Az LMP az EP-választás után szállhat be, de pórul is járhat. A Jobbik polgármesteri posztot nem kap, legfeljebb alpolgármestert adhat a párt, ha helyben erről meg tudnak állapodni.
Közös polgármester-jelölteket mutatott be az MSZP-s Molnár Zsolt, a Párbeszédes Béres András, a DK-s Gy. Németh Erzsébet és Donáth Anna, a Momentum alelnöke - írja a HVG.
Azért kellett most ezzel előállni, mert Karácsony Gergely korábban azt mondta, április 6-ra tető alá hozzák a megállapodást. A Jobbik és az LMP kimaradtak egyelőre, de folynak a tárgyalások és a helyezkedések.
Zoom
A szombati bejelentés szerint:
I. kerület: V. Naszály Márta, Párbeszéd – ő most kerületi képviselő ugyanitt.
II. kerület: Őrsi Gergely, MSZP – a fővárosi MSZP ügyvezető alelnöke. A kerületi önkormányzat tagja.
III. kerület: Kiss László, MSZP – Óbuda MSZP-s kerületi képviselője.
IV. kerület: Déri Tibor, Momentum – itt sokáig úgy lehetett tudni, Szalma Botondot indítja az ellenzék, de a KDNP-ből kilépett politikus nemrég bejelentette, visszalép, családi okokra hivatkozott.
V. kerület: Tüttő Kata, MSZP – a kerületet sokszor, sok emberrel próbálta már meg bevenni az ellenzék, most az MSZP országos elnökségi tagja próbálkozhat. Tüttő a XII. kerületben önkormányzati képviselő jelenleg.
VI. kerület: Soproni Tamás, Momentum – 2018 áprilisában, az országgyűlési választásokkor itt kikapott a Fidesz, a DK-s Oláh Lajos legyőzte Bajkai Istvánt. Most, az önkormányzati választásokon a Momentum fiatal politikusa próbálkozhat. Soproni áprilisban itt visszalépett Oláh javára. A HVG úgy tudja, a Momentum és Soproni (aki korábban a Momentum alelnöke is volt) nagyon akarta a kerületet.
VII. kerület: Niedermüller Péter, DK – a politikus jelenleg az európai parlamentben ül, listáról jutott a parlamentbe.
VIII. kerület: a Momentum kapta a kerületet, Donáth Anna most jelentette be, Pikó Andrást kérték fel jelöltnek. Tegnap este még úgy volt, a jelöltet csak az EP-választás után jelentik be. Józsefvárosban tavaly júliusban időközi polgármester-választást tartottak, akkor a fideszes Sára Botond nagyon megverte az ellenzéki-civil Győri Pétert.
IX. kerület: Itt még nincs döntés, a tegnap esti lista szerint még Dorosz Dávid, a Párbeszéd jelöltje indult volna. Jelen állás szerint ez a kerület marad náluk. Ferencvárosban verhető a Fidesz, ám az ellenzék ismét csak önmagát nyírja ki, hiszen öt éve éppen csak nyert a Fidesz, és a kerületben most is hatalmas az ellenzéki pártok nyomulása. Hallani lehetett a korábbi Együtt-politikus Baranyi Krisztina nevét is (aki népszerű, de pártok nem támogatják) és a momentumos (ex-LMP-s) Jancsó Andreáét is, de végül mégis a Párbeszéd vitte el a helyet. Dorosz jelenleg Karácsony Gergely kampánycsapatában is dolgozik. Korábban a HVG forrásai azt mondták, az LMP azzal a feltétellel száll be az együttműködésbe, ha ezt a kerületet megkapja. Baranyi egy civil szervezet jelöltjeként indul.
X. kerület: Somlyódy Csaba, MSZP. Kőbánya is fideszes, öt éve a kormánypárt az összes egyéni helyet elvitte. Somlyódy listán lett helyi képviselő.
XI. kerület: László Imre, DK. Ő is parlamenti képviselő most, korábban volt a Honvédkórház vezetője is. Személyében már egy hónapja megegyezett a három párt.
XII. kerület: Élő Norbert, DK. A kerület a Fidesz egyik bástyája, Pokorni Zoltán vezetésével. Élőről a sajtó legutóbb akkor írt, amikor kiderült, cége 2017 decemberében kibérelt egy önkormányzati ingatlant a XI. kerületben, rá egy hónapra jelezte, meg is akarja venni, méghozzá a környékbeli ingatlanok árának a feléért-harmadáért, 8-9 millió forintért. Élő a cikkek megjelenése után visszatáncolt az áron aluli vásárlástól, az Átlátszó egy évvel ezelőtt a NER egyik legnagyobb túlélőjének nevezte őt.
XIII. kerület: Tóth József, MSZP. Most is ő a polgármester, itt a Fidesz emberemlékezet óta nem nyert, sem országgyűlési, sem önkormányzati választáson.
XIV. kerület: Horváth Csaba, MSZP. Karácsony Gergely főpolgármesternek indul, zuglói helyét az a Horváth Csaba örökölheti, akit legyőzött az előválasztás első fordulójában. Pártpletykák szerint, ha nem nyer, könnyen véget érhet karrierje. Most fővárosi politikus.
XV. kerület: Németh Angéla, DK. Németh időközi választáson győzött nemrég, de nagy a politikai harc a kerületben, mert a "jobb-" és a baloldal rendre egymásnak feszül. Legutóbb a képviselők a költségvetésről nem tudtak megegyezni. Március 18-án tíz igen, kilenc nem és két tartózkodás mellett harmadjára sem ment át a büdzséről szóló tervezet.
XVI. kerület: Nemes Gábor, DK. Nemes korábban a BKV-s Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) elnöke volt, majd politizálni kezdett. 2018 áprilisában a DK jelöltjeként elindult a XVI. kerületben, majd visszalépett az Együtt politikusa javára.
XVII. kerület: Gy. Németh Erzsébet, DK. A párt fővárosi képviselője jelenleg.
XVIII. kerület: Szaniszló Sándor, MSZP. Fővárosi politikus.
XIX. kerület: Gajda Péter, MSZP. Most is ő Kispest polgármestere.
XX. kerület: Szabados Ákos volt MSZP-s politikus, aki most függetlenként indul. Most is ő Pesterzsébet polgármestere.
XXI. kerület: Takács Mónika, MSZP. Csepeli politikus, a helyi képviselő-testület tagja. Öt éve egyéniben sikerült nyernie.
XXII. kerület: Havasi Gábor, Momentum.
XXIII. kerület: Momentumé a kerület, de még nem nevezik meg a jelöltet. Ezt tartogatják a többi a többi, későbbi csatlakozó számára. A kerületet huszonöt évig vezette Geiger Ferenc (civil jelöltként, ellenzéki támogatással), de ő nemrég bejelentette visszavonulását.
Az még nem dőlt el, hogy egy újonnan létrehozott ernyőszervezet alatt indulnak a pártok, vagy minden párt logója rajta lesz a szavazólapon, de erről is majd közösen döntenek. Arra számítanak, a kerületek nagy mértékét megnyerik (12-13 kerületet), így többsége lehet Karácsonynak, ha megnyeri a főpolgármester-választást. Az előfordulhat, hogy a képviselőjelöltek bizonyos kerületekben nem közös jelöltként indulnak - példaként Angyalföldet hozták fel, ahol nagyon erős az MSZP támogatottsága -, de erről is közösen döntenek majd.
Sajtóhírek szerint a Momentumban feszültséget okozott a beállás, azonban ez a HVG szerint nem volt túlságosan jelentős.
Az LMP és a Jobbik?
A most bejelentett lista nem végleges, néhány helyen még alakulhat, ha sikerült leülni és megegyezni az LMP-vel és a Jobbikkal is, bár utóbbival polgármesteri helyekről nem egyeztetnek. Az MSZP budapesti elnöke, Molnár Zsolt most azt mondta, a jelen lévő pártok megállapodtak abban, hogy az LMP-t még várják, a Jobbikkal viszont csak helyi szinten lehet egyeztetni, velük polgármesteri szintű megállapodásra nincs lehetőség.
A lap szerint, az LMP-vel hónapok óta megy a tárgyalás, de a párt csak az EP-választás után döntene a konkrétumokról. Ezt a péntek esti tárgyalási fordulón közölte is a párt. Ez a bejelentés arra mindenesetre jó, hogy nyomást helyezzen az MSZP-P, a DK és a Momentum az LMP-re és a Jobbikra, valamint jelezzék, ők eleget tesznek annak a választói igénynek, ami együttműködést akar. Másrészt viszont azért is siettek, hogy legyen elég idő készülni.
Korábbi beszélgetéseink alapján az LMP és a Jobbik beszállásával 4-5 helyet adhattak volna át, most viszont már csak az LMP-ről volt szó, Molnár Zsolt pedig azt mondta, két hely maradt "üres", azzal megvárják az EP-választást, mert az sok mindent befolyásolhat. Két kerületben nem jelentettek be jelöltet: a Ferencvárosban és Soroksáron, vagyis, ezt kaphatja meg az LMP, de az egész nagy kört biztos nem tárgyalják újra.
Az EP-választás hozhat és vihet is az LMP-nek: a bejelentés után tartott háttérbeszélgetésen kiderült, ha az LMP nem jut be az EP-be, akkor alacsonyabb szinten vehetik be őket az összefogásba. Ez azt jelenti, hogy vagy kevesebb helyről, vagy alpolgármesteri, képviselőjelölti szinten állapodhatnak meg.
Alpolgármesteri helyet a Jobbik is kaphat,
de ott meg kell nézni, kiről van szó.
Jobbik: illegitim a lista, mert ők nincsenek rajta
A megegyezést nehezíti, hogy az LMP-ben belső feszültségek borzolják a mindennapokat, lázadnak a Puzsérral és a Jobbikkal kötött megállapodás miatt, ugyanis abban az is szerepel, hogy a három fél (Puzsér, LMP, Jobbik) a politikai tevékenységét összehangolja, a polgármesterjelöltek, és önkormányzati képviselőjelöltek kiválasztásakor pedig „egymás közt teljes koordinációt akarnak”.
Nem véletlen, hogy a Jobbik már pénteken bejelentette, illegitim az MSZP-P, a DK és a Momentum fent bemutatott kerületi listája. Kérdés azonban, mit akar a Jobbik, a HVG hallott olyan verziót, hogy Budapestet valamilyen szinten elengednék, és inkább a nyerhető vidéki városokra koncentrálnának. Bár a Jobbik budapesti elnöke, Bencsik János azt mondta, nem engedik el Budapestet, egy másik, magas rangú jobbikos azt mondta, ebben az elképzelésben van logika.
(HVG nyomán)
2. frissítés: A baloldal másik fele nagyon szomorú, sőt elkeseredett
A Jobbik és az LMP budapesti elnökei, illetve a Sétáló Budapest csapata szomorúan veszik tudomásul, hogy Budapesten az MSZP és a DK tudatosan az ellenzék megosztására játszik. Nem beszélnek programról, nem egyeztetnek Budapest jövőjéről, hanem kizárólag pozíciókkal seftelnek. Ezzel ellehetetlenítik a teljes ellenzéki együttműködést - írja sértődött közleményében a balos buliból (most még) kihagyott Jobbik, LMP és Sétáló Puzsér. Alább a folytatás.
A ma bemutatott polgármesterjelöltekkel és a mögöttük álló pártszövetséggel nem lehet leváltani a Fideszt, hiszen éppen ők okozták a kétharmadot, és számos esetben a mai napig helyi szinten kollaborálnak a narancsuralommal. Ez a megállapodás nem a változást és nem az ellenzéki győzelmet szolgálja, hanem a parkolási maffiát és a korrupt szocialista világ túlélését.
Zoom
Pedig olyan jó ötletnek tűnt
Elkeserítő látni, hogy ebben részt vesz a Momentum is. A harminc évet nem lehet leváltani az olimpiát megszavazó Karácsonnyal, a zuglói parkolási botrányt eltagadó Horváth Csabával, az MSZP-vel és a DK-val. Azt gondoljuk, hogy a Momentum szavazói centrumszavazók, azt gondoljuk, hogy a Momentumnak a centrum pártokkal kellene együttműködnie, ahogy erre vidéken számtalan példa van. Sajnáljuk, hogy a kapzsiság győzött az elvek felett.
A közleményt nem mellesleg Bencsik János, a Jobbik budapesti elnöke, Moldován László, az LMP budapesti elnöke és Zaránd Péter, a Sétáló Budapest kampányfőnöke jegyezte.
(Kuruc.info)