Amíg Magyarországon milliárdokat szórnak el "cigányintegrációra", stadionokra és holomúzeumokra, addig a korunk legsúlyosabb járványával fenyegető ebolaveszély megelőzésére eddig egy fillért sem költött Orbán "nemzeti" kormánya. Nem úgy a csehek, akik az ebolafertőzés veszélye miatt a csehországi nemzetközi repülőtereken kedd reggeltől ellenőrizni fogják a külföldről érkező összes utast.
Svatopluk Nemecek nem tért ki arra, hogy a cseh reptereken átszálló tranzitutasokat ugyanolyan ellenőrzésnek vetik-e majd alá.
Az egészségügyi miniszter szerint az utasok már a repülőgépen rövid kérdőívet kapnak majd, amelyen egyebek között fel kell tüntetniük, hol jártak az utóbbi 42 napban. Ez a kétszerese az ebola lappangási idejének. Ugyancsak fel kell tüntetni, hogy az illető hol fog tartózkodni Csehországban, és meg kell adni egy telefonszámot, hogy veszély esetén kapcsolatba léphessenek velük a hatóságok.
Amennyiben az illető olyan afrikai országban járt, ahol felütötte fejét az ebolafertőzés, úgy kötelező járványügyi vizsgálatnak kell alávetnie magát a repülőtéren. Ha valaki elutasítja a vizsgálatot, pénzbírsággal sújtják.
Prágában a vizsgálatokat azonnal a repülőtéren fogják elvégezni, míg a többi repülőtéren a regionális egészségügyi központok fogják megszervezni azokat.
"Az intézkedések célja egyértelmű: szeretnénk, ha áttekintésünk lenne a kockázatos utasokról, hogy szükség esetén azonnal intézkedhessünk" - jelentette ki a tárcavezető.
Az intézkedéseket szerdán hagyta jóvá a cseh nemzetbiztonsági tanács. Döntés született arról is, hogy a Prágától mintegy 130 kilométerre keletre fekvő Techonínben üzemképes állapotba helyezik az ottani katonai kórház speciális részlegét, ahol nyolc ebolavírussal fertőzött pácienst tudnak egyszerre kezelni.
Csehországban eddig két ebolagyanús esetet kezeltek, de egyik sem bizonyult fertőzésnek.
Magyarországon egyelőre nem tervezik a ferihegyi reptérre érkező emberek ellenőrzését - tudatta meg az ÁNTSZ. Az Inforádió kérdésére válaszlevelükben azt közölték: "Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint a légiforgalomban az érintett területről kiutazók, és nem az onnan érkező beutazók szűrése indokolt, mivel minden szempontból ez tekinthető a hatékonyabb módszernek. Fontosnak tartjuk kiemelni azt is, hogy az európai kontinensen a hűvösebbre forduló időjárással együtt a lázzal járó, felső légúti megbetegedések száma is növekedni fog, így ebből a szempontból is kérdésként merül fel, hogy egyáltalán mennyire lehet hatékony a lázas beutazók reptéri szűrése."
Az ÁNTSZ Pató Pál-i szellemű válaszában jelezte, jelenleg Magyarország és a járvány által sújtott országok között nincs közvetlen légiforgalmi kapcsolat, azonban amennyiben a járványügyi helyzet romlása miatt az Európai Unió úgy dönt, hogy mégis indokolt a repülőtereken a beutazók szűrése, és ezt olyan járatokra is kiterjeszti, amelyek magyarországi légiforgalomban is közlekednek, akkor az EU által előírt intézkedéseket hazánk is bevezeti.
(MTI - Napi.hu nyomán)
Kapcsolódó: