A düsseldorfi közigazgatási bíróság július 1-jén döntött arról, hogy az Alternative für Deutschland (AfD) két tagját megfosztják a lőfegyverbirtoklási joguktól. Ennek oka az, hogy az AfD-t "feltételezett jobboldali szélsőséges csoportnak" tartják. Az ügy egy házaspárt érint, akiknek a bíróság most elutasította fegyvertartási engedélyük visszaszerzésére irányuló kérését.
A párttagság "a lőfegyverekre vonatkozó jogszabályok alapján a megbízhatatlanság vélelméhez vezet" - írja a bíróság.
Zoom
A mondat azt jelenti, hogy a fegyveres szolgálatok tagjai, például a rendőrség és a katonaság alkalmazottai elbocsáthatók. A döntés az egyik német titkosszolgálat, a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (Bundesamt für Verfassungsschutz - BfV) értékelésén alapul, amely az AfD-t az ország demokratikus alkotmányának aláásásával gyanúsítja.
Az érintett házaspár nagy mennyiségű fegyverrel rendelkezik, a férj 197, míg a feleség 27 db lőfegyver birtokosa. Fegyvereiket kötelesek megsemmisíttetni (természetesen önköltségen) vagy átadni. Lőszert sem birtokolhatnak. Az ítélet jelentősnek tekinthető, mivel befolyásolhatja a párt többi tagjának fegyvertartási lehetőségét. Az ítélet ellen ugyanakkor fellebbezni lehet.
A fegyvertartási törvények ilyen szigorú értelmezése a Közigazgatási Bíróság szerint nem sértette az Alkotmány 21. cikkében foglalt pártkiváltságokat. A határozat hangsúlyozta, hogy a lőfegyverengedélyek háttérellenőrzését egyéni alapon végezték, és a 21. cikk nem védi a politikai pártokat.
A bíróság kitért arra, hogy a pártjogok nem sérültek akkor sem, ha „a köztisztviselőket vagy a katonákat hátrány éri – akár elbocsátással is beleértve –, ha nem tiltott, de alkotmányellenes pártot támogat”.
Zoom
Fotó: picture alliance / dpa / Patrick Pleul
A BfV hosszú ideje azon dolgozik, hogy megnövelt jogi lehetőségek nyíljanak meg az AfD ellen "alkotmányellenes tevékenység gyanúja miatt". Folyamatban van a vizsgálatuk, amelynek célja annak kiderítése, hogy az AfD jobboldali szélsőséges párt-e. A jobboldali szélsőségesség „gyanús esete” minősítés a BfV számára nagyobb lehetőségeket biztosít a titkos megfigyelésre és nyomozásra. Az AfD fellebbezett a minősítés ellen, de májusban a bíróság úgy döntött, hogy az maradhat.
A párt néhány helyi szervezetét "bizonyítottan jobboldali szélsőségesnek" minősítették. A BfV egyik célja, hogy ez az egész pártra vonatkozzon, a másik pedig az, s hogy így a pártot legvégül felszámolhassák. Az AfD független ifjúsági szervezetét, a Junge Alternative für Deutschland (JA ) 2023-ban "bizonyított jobboldali szélsőségesnek" minősítették.
KG