A tibeti buddhizmus vezetője kijelentette szerdán, hogy a dalai láma intézménye fennmarad, nem ő lesz az utolsó dalai láma, és arra készül, hogy halála után reinkarnálódik.
Tendzin Gjaco, a 14. dalai láma a közelgő 90. születésnapja előtt tartott ünnepségen beszélt arról, hogy a régi buddhista hagyományok szerint meg fogják találni és el fogják ismerni a következő dalai lámát. Az észak-indiai Dharamszalában, buddhista szerzetesek körében rögzített videoüzenetében beszélt az utódlási folyamatról, amely szerint a reinkarnáció felkutatását kizárólag a Gaden Phodrang Szervezet végezheti majd el.
A Gaden Phodrang az 5. dalai láma által a XVII. században alapított egykori tibeti kormányzat neve. A Gaden Phodrang Szervezetet 2015-ben hozták létre azzal a céllal, hogy intézze a spirituális vezetőhöz és a dalai láma intézményéhez kapcsolódó ügyeket.
"Senki másnak nincs hatásköre beavatkozni ebbe az ügybe" - jelentette ki a dalai láma, kiemelve, hogy utódja felkutatását "a múltbeli hagyományoknak megfelelően" kell végrehajtani.
A videóüzenetnek az ad jelentőséget, hogy a dalai láma korábban azt sem tartotta kizártnak, hogy neki már nem lesz reinkarnációja.
Penpa Cering, az emigráns tibeti kormány vezetője sajtótájékoztatóján arra intett, hogy Kína ne avatkozzon bele a dalai láma utódlási folyamatába, mert az "egyedülálló tibeti buddhista hagyomány".
"Mélyen elítéljük, és soha nem fogjuk elfogadni, hogy a Kínai Népköztársaság politikai haszonszerzésre igyekszik felhasználni a dalai láma reinkarnációjának kérdését" - jelentette ki.
A reinkaráció utáni kutakodás csak a hivatalt éppen betöltő vezető halála után kezdődik meg. A hagyományok szerint spirituális jelek és víziók vezetik el a tibetieket a következő dalai lámához. Több év is eltelhet, mire a kisgyerekként azonosított reinkarnáció felnő és felkészül arra, hogy a tibeti buddhizmus élére álljon.
A 14. dalai láma vasárnap lesz 90 éves.
Samdhong Rinpocse, a Gaden Phodrang Szervezet egyik magas rangú tisztségviselője újságíróknak azt mondta, a dalai láma jó egészségnek örvend, és egyelőre nem adott ki írásos utasítást az utódlási folyamattal kapcsolatban. A tisztségviselő szerint a reinkarnáció bármilyen nemű lehet, és nem kell feltétlenül tibeti származásúnak lennie.
Mao Ning kínai külügyi szóvivő szerdán ismételten közölte: Peking álláspontja szerint Kínának jóvá kell hagynia majd az utód személyét, és a reinkarnációt Kína területén kell keresni az évszázados rituáléknak megfelelően.
A jelenlegi dalai láma Tibet északkeleti részén született 1935. július 6-án. Két és fél éves korában azonosították a dalai láma reinkarnációjaként. Ötévesen lett a tibeti buddhisták vezetője, majd tanulmányai végeztével, 1950 novemberében vette át a hatalmat, éppen akkor, amikor Kína "felszabadította" Tibetet, s neki alá kellett írnia a szerződést Tibet "visszatéréséről" a "Nagy Hazához". Miután a kínaiak hozzákezdtek a hagyományos tibeti társadalom és vallás felszámolásához, 1959-ben felkelés robbant ki Tibetben, amelyet Kína elfojtott, és a dalai láma Indiába menekült. A külvilágtól elzárt Tibetben ezután megtiltották a vallásgyakorlást, a templomok és kolostorok nagy részét elpusztították, a felbecsülhetetlen értékű könyvtárakat felégették.
Bár a dalai lámának az indiai kormány azzal a feltétellel adta meg a menedékjogot, hogy nem folytat politikai tevékenységet, mégis kormányt alakított, majd 1963-ban deklarálta Tibet függetlenségét. A dalai lámát Kína a mai napig szakadárnak tekinti.
(MTI)