A Pentagon felfüggesztette egyes légvédelmi rakéták és precíziós fegyverek szállítását Ukrajnának, mivel aggódik az amerikai fegyverkészletek túlzott csökkenése miatt – írja a Politico nyomán a Portfólió.
A döntést Elbridge Colby, a Pentagon politikai vezetője hozta meg, miután a védelmi minisztérium felülvizsgálta a rendelkezésre álló készleteket. A vizsgálat során aggasztónak találták a tüzérségi lövedékek, légvédelmi rakéták és precíziós fegyverek mennyiségének csökkenését.
Az eredeti döntés egyes, még Joe Biden kormányzata által ígért segélyek visszatartásáról június elején született, de csak most lép életbe.
A visszatartott eszközök között szerepelnek a Patriot légvédelmi rendszerekhez való rakéták, precíziós tüzérségi lövedékek, valamint Hellfire és egyéb rakéták, amelyeket Ukrajna F-16-os vadászgépekről és drónokról indít.
A döntés érzékenyen érintheti az ukrán haderőt, miközben az ország továbbra is védekezik az orosz támadásokkal szemben. Oroszország a hétvégén a háború kezdete óta a legnagyobb légi támadást indította Ukrajna ellen, állítólag 477 drónnal és 60 rakétával.
A lépés azt követően történt, hogy Volodimir Zelenszkij találkozott Donald Trumppal a NATO-csúcstalálkozó margóján Hollandiában. Trump a találkozó után együttérzőbbnek mutatkozott Kijev ügyével kapcsolatban, és nem zárta ki további Patriot légvédelmi rendszerek küldését.
A Pentagon döntése aggodalmat keltett Ukrajna kongresszusi támogatói körében. Marcy Kaptur demokrata képviselő szerint az amerikai gyártmányú légvédelmi rendszerek, köztük a Patriot platform, az ukrán védelem sarokkövei... Ha ez a jelentés igaz, akkor Colby úr olyan intézkedést hoz, amely biztosan sok ukrán katona és civil azonnali halálához vezet.
A fegyverek két különböző támogatási csatornán keresztül érkeztek Ukrajnába a Biden-adminisztráció alatt: részben a jelenlegi készletekből, részben az Ukrajna Biztonsági Támogatási Kezdeményezés keretében, amelyben az USA finanszírozza a fegyverek vásárlását amerikai védelmi cégektől.
A Trump-adminisztráció nem kért további segélyt Ukrajna számára, bár a Biden-adminisztrációtól maradt források még több hónapig elegendők lehetnek Ukrajna támogatására.
A Kreml üdvözölte a fejleményt
Üdvözölte a Kreml szerdán, hogy az Egyesült Államok leállította egyes fegyverek leszállítását Ukrajnának, írja az MTI.
"Minél kevesebb fegyver érkezik Ukrajnába, annál közelebb jutunk a különleges katonai művelet végéhez" - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva.
Az ukrán külügyminisztérium jelezte: konzultáltak az amerikai követség ügyvivőjével az ügyben, és hangsúlyozták, nagyon fontos, hogy "továbbra is érkezzenek az orosz invázióval szembeni küzdelemhez elengedhetetlen katonai segélyek".
Marjana Beca ukrán külügyminiszter-helyettes közleményében háláját fejezte ki John Ginkelnek, a kijevi amerikai nagykövetség ügyvivőjének az amerikai támogatásért, de arra figyelmeztetett, hogy a segélyek csökkentése, különösen a légvédelmi rendszereket érintően, azzal a veszéllyel jár, hogy felbátorítják Oroszországot.
Volodimir Zelenszkij egyik tanácsadója azt mondta, Kijev igyekszik "tisztázni" a helyzetet Washingtonnal, "valamennyi szinten folyik az egyeztetés az amerikai féllel".
Ukrajnának sürgősen "minden lehetséges támogatásra" szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában - jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos fegyverszállítmányok küldését Kijevnek.
"Rövid távon Ukrajnának minden lehetséges támogatásra szüksége van, különösen lőszerek és légvédelmi rendszerek terén" - emelte ki Rutte.
Amikor arról kérdezték, hogy Washington előzetesen tájékoztatta-e őt döntéséről, mielőtt azt nyilvánosságra hozták, a NATO-főtitkár azt mondta, hogy "a jelentések újak voltak" számára.
"Megértjük, hogy az Egyesült Államoknak vigyáznia kell a saját készleteire, ugyanakkor bizonyos rugalmasság megengedhető ebben a tekintetben" - mondta Rutte, hangsúlyozva az Egyesült Államokból származó segítség fontosságát.
A főtitkár az interjúban azt is kiemelte, hogy az európai NATO-tagországok az utóbbi időben "intenzívebb erőfeszítéseket tettek" Ukrajna védelmének támogatására, és mintegy 35 milliárd euró értékű katonai segítségnyújtásra kötelezték el magukat az idei évre.
(MTI)