Egy füstös képű román bírósági keresetének jóváhagyása után Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala kénytelen volt eltávolíttatni a magyar nyelvű föliratot a Székely Mikó Kollégium bejáratáról. A mostani táblaeltávolítást követően a közeli napokban várható a Brassói Táblabíróság jogerős ítélete arról, hogy a tolvajok visszaállamosíthatják-e a Székely Mikó Kollégiumot, vagy az európai normákat tiszteletben tartva meghagyják azt a jogos tulajdonosának, az építtetőnek, a székely népnek, s azon belül a református egyháznak - írja a maszol.ro hírportál.
![]() A városháza kénytelen eltávolíttatni a csak magyar nyelvű föliratot (fotó: Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal) |
A Brassói Táblabíróság jogerős ítélete értelmében Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala kénytelen volt eltávolíttatni a székely város egyik jelképének számító Református Székely Mikó Kollégium magyar nyelvű bejárati föliratát. Az eltávolítást bírósági úton ezúttal is egy Dan Tanasa nevű, eredetileg Sepsiszentgyörgyre betolakodó füstösök gyermeke kezdeményezte, s csodák csodája, a pártatlan román bíróság most is igazat adott neki. Tanasa füstöst az zavarta, hogy a gróf Mikó Imre, „Erdély Széchenyi Istvánja” építtette történelmi tanintézet bejárati részén csak magyar nyelvű fölirat volt.
A sepsiszentgyörgyi Erzsébet parkra (Sisiről elnevezve) tekintő Református Mikó Kollégium egyes szárnyai 1870 és 1893 között épültek gróf hídvégi Mikó Imre alapítványából és a székely nép önzetlen adományaiból (tehát a füstösöknek ehhez semmi közük – H. J.), illetve két kiváló magyarországi német származású építész, előbb Zofahl Gusztáv, majd Alpár Ignác tervei alapján. Falai között tekintélyes tanárok oktattak, illetve onnan kikerülve később több híressé vált diák is tanult.
A megszálló románok 1948-as államosításáig előbb Református Székely Tanoda, majd Székely Mikó Kollégium volt a tanintézet hivatalos neve. A második világháború óta a Székely Mikó Kollégiumot több névvel is illették. 1984-ben, a Kollégium évfordulós ünnepségén hangzott el először a tanintézet himnusza, amelynek szövegét Czegő Zoltán költő, zenéjét pedig Dancs Árpád írta.
Az 1989-es változások után (s nem forradalom – H. J.) a megszálló románok – főleg nemzetközi nyomásra – kénytelenek voltak visszaszolgáltatni néhány elrabolt igatlantulajdont a magyar egyházaknak, így például a Székely Mikó Kollégiumot is. Ám, ez a restitúciós folyamat mindenféle mondvacsinált okokra hivatkozva időközben megakadt, sőt a tolvaj román állam most még azokat az ingatlanokat is igyekszik újra visszavenni, amelyeket korábban már „visszaadott”. A románok a Székely Mikó Kollégium „visszaadását” is megtámadták arra való hivatkozással, hogy annak idején, még a Magyar Királyság korában, a telekkönyvezéskor nem kizárólag a református egyház neve került bejegyzésre, mint tulajdonos, hanem az „Evangéliumi Református Székely Mikó Kollégium”. Ebben az ügyben a jogerős ítélet a következő napokban várható.
Hering J. – Kuruc.info