Tavaly a tőzsdei és nem tőzsdei cégek által bejelentett vállalati csődök száma 14 év óta a legmagasabb volt az Egyesült Államokban a magas kamatlábak és a gyengülő fogyasztói kereslet miatt - áll az S&P Global Market Intelligence jelentésében.
Az Egyesült Államokban 2021-ben és 2022-ben összesen 777 vállalati csőd volt. Ez a szám 2023-ban, azaz már csak egyetlen évben 635 volt, és 694-re emelkedett 2024-ben annak ellenére, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed tavaly szeptemberben kamatcsökkentésbe fogott.
2020-ban 638 volt a csődök száma, ami tízéves csúcsot jelentett akkor, egy olyan évben, amelyet jelentősen befolyásolt a koronavírus-járvány. Tavaly decemberben 61 csődbejelentést jegyeztek föl.
Az S&P a honlapjára föltett jelentésében azokkal a tőzsdén jegyzett cégekkel foglalkozik, amelyeknek az adóssága meghaladja a 2 millió dollárt, és azokkal a tőzsdén nem jegyzett vállalatokkal, amelyeknek az adóssága több mint 10 millió dollár.
A koronavírus-járvány idején bevezetett gazdaságösztönző intézkedések kivezetésével gyengült a fogyasztói kereslet az Egyesült Államokban. Ez különösen súlyosan érintette azokat a szolgáltatókat, illetve termékgyártókat, amelyek a háztartások nem létfontosságú szükségleteit elégítik ki.
Az S&P szerint a fizetésképtelenséget tavaly bejelentők közül minimum harmincnak legalább 1 milliárd dolláros adóssága volt a bejelentés időpontjában.
A tavaly decemberben csődbe ment vállalatok között kettőnek haladta meg az adóssága az 1 milliárd dollárt: a partikellékeket árusító, mintegy 700 egységből álló üzletlánc, a Party City, illetve a China Construction America, amely a China State Construction Engineering Corp., a világ legnagyobb építőipari és ingatlanipari vállalatának 1985-ben alapított leánycége.
(MTI)