Gyerekek és felnőttek kivégzéséről, álmukban megölt fegyvertelen emberekről, Irakban és Afganisztánban elkövetett állítólagos háborús bűncselekményekről számoltak be a BBC Panorama című műsorában az Egyesült Királyság Különleges Erőinek egykori tagjai. A több éves oknyomozás során több mint 30, a brit különleges erőknél vagy azok közelében szolgáló ember tett vallomást olyan gyilkosságokról, amelyek miatt nem indult bírósági eljárás.
Zoom
A Különleges Légi Szolgálat, az SAS egyik veteránja szemtanúként idézte fel, hogy Afganisztánban az egység tagjai megbilincseltek egy fiatal fiút, és lelőtték. A fiú még gyerek volt, nem volt katonakorú. A veterán szerint a fogvatartottak meggyilkolása rutinszerűvé vált. „Megmotoztak valakit, megbilincselték, majd lelőtték”, aztán levágták az áldozat kezéről a műanyag gyorskötözőt, és fegyvert tettek a holttest mellé (a jelentésekben aztán rendszeresen azt írták, hogy az afgánok rátámadtak a brit katonákra, azért kellett lelőni őket).
Most először súlyos állítások hangzottak el a vízi bevetésekre kiképzett különleges elit alakulatról, az SBS-ről (Special Boat Service) is. Egy korábban itt szolgáló veterán szerint egyes katonák „csőcselékmentalitásúak” voltak, és a műveletek közben barbár módon viselkedtek. „Láttam, hogy a legcsendesebb srácok is átváltoztak, komoly pszichopata vonásokat mutattak” – mondta az egykori katona.
A katonák eredeti feladata az volt, hogy tálib parancsnokokat és bombakészítőket fogjanak el vagy iktassanak ki. A szabályzat szerint az ilyen műveletek közben csak akkor lehet szándékosan megölni embereket, ha azok közvetlen veszélyt jelentenek a brit katonák vagy mások életére. A szemtanúk azonban azt mondták, hogy az SAS és az SBS tagjai önkényes szabályokat alkottak. Volt olyan művelet, amelynél a brit katonák behatoltak épületekbe, és válogatás nélkül ölték meg az ott alvó embereket.
„Ha egy célpont már kétszer vagy háromszor is felbukkant a listán, akkor azzal a szándékkal mentünk, hogy megöljük, nem próbáltuk meg elfogni” – mondta egy veterán, aki az SAS-nél szolgált. Arról is beszélt, hogy néha ugyan ellenőrizték a célpontul kijelölt ember személyazonosságát, de „gyakran az osztag csak ment, és megölte az összes embert, akit ott talált”.
Egy SBS-es veterán arról beszélt, hogy miután ellenőrzés alá vontak egy területet, végigsöpörtek rajta, és mindenkit lelőttek. Ezután átvizsgálták a földön fekvő embereket, és aki még életben volt, azt is megölték. Azoknak a sebesülteknek a meggyilkolása, akik már nem jelentenek veszélyt, egyértelműen sérti a nemzetközi jogot. Az SBS veteránja azonban azt mondta a Panoramának, hogy a sebesülteket rendszeresen megölték. Az egyik akcióban egy orvos olyan embert látott el, akit meglőttek, de még lélegzett. „Aztán az egyik emberünk odament hozzá. Volt egy durranás: közvetlen közelről fejbe lőtte.”
A tanúvallomás szerint az egységek fiatalabb tagjait a rangidős SAS-operátorok utasították a fogvatartottak megölésére. Egy szemtanú, aki az SAS-nél szolgált, azt mondta: a gyilkolás függőséget okozhatott egyeseknél, és hogy az elit egység egyes tagjai megrészegültek ettől az érzéstől Afganisztánban.
Belső levelezések arra utalnak, hogy az elit alakulat tisztjei tudtak a történtekről, de úgy hamisították meg a jelentéseket, hogy azokra ne figyeljen fel a katonai rendőrség. A BBC azt írja, David Cameron akkori brit miniszterelnököt hivatali ideje, tehát 2010 és 2016 között többször figyelmeztették, hogy a brit különleges erők civileket gyilkolhatnak Afganisztánban.
A brit védelmi minisztérium visszautasította a műsorban elhangzott - szerintük - megalapozatlan állításokat. Ugyanakkor azt közölték: teljes mértékben támogatják az állítólagos háborús bűnökkel kapcsolatos nyilvános vizsgálatot. A tárca minden veteránt arra kér, hogy ha információja van ilyen esetekről, akkor jelentkezzen. A minisztérium ezen kívül nem kívánt kommentálni olyan állításokat, amelyek a vizsgálat tárgykörébe tartozhatnak.
(BBC - Telex nyomán)