Az Alaptörvény tizenötödik módosítását a Fidesz–KDNP és a Mi Hazánk képviselői támogatták. Miután Sulyok Tamás államfő is aláírta azt, abban immár az szerepel, hogy "Magyarország védi a házasság intézményét mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját. A családi kapcsolat alapja a házasság, illetve a szülő-gyermek viszony. Az ember férfi vagy nő. Az anya nő, az apa férfi."
Zoom
Illusztráció: Rittenhouse Village
Ehhez képest jókora meglepés, hogy az Országgyűlés Népjóléti bizottsága a kormánypárti többség ellenére sem engedte még tárgysorozatba sem venni Dúró Dórának, a Mi Hazánk elnökhelyettesének indítványát arról, hogy ismerjék el a hosszú házasságot, írja a 24.hu. A 15 fős testületet ugyan Varga Zoltán (DK) vezeti, de a tagok közül tíz kormánypárti, azaz simán meglett volna a kétharmados többsége Dúró Dóra javaslatának, amely szerint
a hosszú, legalább tízéves házasságban élő magyar állampolgárok a tizedik házassági évforduló alkalmával, majd ezt követően valamennyi további tizedik házassági évforduló alkalmával egyszeri anyagi juttatásban (támogatásban) részesüljenek.
A Mi Hazánk politikusa ezért tíz év házasság után 100 ezer forint, majd tízévenként további 100 ezer forint állami támogatást adott volna azzal a megkötéssel, hogy a jogosultak a pénzt csak Magyarországon költhessék el.
Dúra Dóra külön ki is emelte, hogy célja a fenti alkotmányos célok alapján a házasság intézményének anyagi elismerése, a tartós házassági kapcsolatok támogatása. Szerinte a szabályozás az Európai Unióban úttörő lenne és mintául szolgálhatna a többi tagállamnak. Négy gyermek anyjaként és párttársa, Novák Előd feleségeként jogosan emlékeztetett rá, hogy
az ilyen tartós kapcsolatban élő házastársak rendszerint gyermek(ek)et is vállalnak és nevelnek. A házasság intézményének az egyes emberre és az egész társadalomra vonatkozó előnyeit kutatások is bizonyítják: számos mentális előnyük mellett az egészségre is kedvező hatással van a házasság. Egy olyan korban, amikor az emberi kapcsolatokat és a családot a legkülönbözőbb támadások érik, szükséges ezen intézmények megerősítése, az ezt az életformát választó és fenntartani képes emberek elismerése.
A jelek szerint a parlamenti testületben a női szolidaritás sem működött, Dúró Dóra ugyanis közösségi oldalán azt írta, hogy Magyarország demográfiai és mentális krízisben van, a kilábalást segítette volna indítványa, de azt senki nem támogatta. Márpedig a bizottságnak öt tagja nő, egyikük éppen a korábbi családokért felelős államtitkár, Hornung Ágnes. A KSH által közzétett, 2024-re vonatkozó előzetes adatok szerint egyébként valóban évtizedes mélypontra süllyedt a házasságkötések száma és a termékenységi arányszám is, a nők egyre később vállalnak gyermeket, teszi hozzá a 24.