Terrorizmusként élte meg a háza elleni 2007-es támadást Hiller István. A szocialista politikus erről tanúként beszélt a Budaházy György és társai elleni büntetőper keddi tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken.
Zoom
Fotó: MTI/Kovács Attila
Hiller István pesterzsébeti házára 2007 decemberében lőttek rá. A vád szerint az egészségbiztosítási törvény közelgő parlamenti szavazása kapcsán így próbált a Budaházy György által létrehozott és vezetett Magyarok Nyilai elnevezésű szervezet nyomást gyakorolni az akkori szocialista–szabaddemokrata kormánykoalícióra.
A jelenleg az Országgyűlés alelnöki posztját betöltő politikus – aki a vádbeli időszakban oktatási miniszter és országgyűlési képviselő volt – a keddi tárgyaláson elmondta: a háza üres volt, amikor hálószobájába lövedékek csapódtak.
Senki nem sérült meg, az egyik lövedék az ablakkereten át egy szekrénybe fúródott. Hiller István elmondta, hogy a történtek jogi minősítését nem tudja, de úgy véli, közszereplésével összefüggésben lőttek rá a házára abból a célból, hogy félelmet keltsenek, ez pedig szerinte terrorizmus.
Hiller István hangsúlyozta, a támadás nem változtatta meg a politikáját, az egészségbiztosítási törvényt pedig nem sokkal később megszavazta a kormánytöbbség.
Jelezte, hogy később is érték fenyegetések, például kapott borítékban fehér port, ugyanakkor sokan kifejezték szolidaritásukat.
Az ablakkereten lévő golyónyomot máig nem javította meg, mert – mint mondta – helyes, ha ezzel minden nap számol. Gazemberek azok, akik mások véleményét erőszakkal próbálják megváltoztatni – fogalmazott tanúvallomásában a szocialista politikus.
A vádlottak az eljárás során szinte kivétel nélkül tagadták bűnösségüket.
Az egyik vádlott a keddi tárgyaláson arról beszélt: „kificamodott” értékrendű emberek követhették el a támadást.
A tárgyaláson a bíróság ismertette a Kuruc.info portál Újabb Magyarok Nyilai-akciók több komcsi képviselő házánál? című korábbi írását, amely szerintük a vádbeli szervezethez kötötte a támadást.
A Budaházy György és társai ellen terrorcselekmény és más bűncselekmények vádjával folyó megismételt elsőfokú büntetőper csütörtökön újabb tanúk meghallgatásával folytatódik. Az ügyészség szerint a vádlottak 2007 és 2009 között az akkori kormánypártok több vezető politikusának ingatlana elleni támadásokkal próbálták befolyásolni a kormánykoalíció munkáját.
(MTI nyomán)