A Hezbollah rémuralma Libanonban és a világban véget ért - szögezte le pénteken Bejrútban az Egyesült Államok elnökének közel-keleti békéért felelős különmegbízott-helyettese.
Morgan Ortagus Joseph Aoun libanoni elnökkel folytatott egyeztetését követő sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a libanoni síita milícia részvétele az új bejrúti kormányban "tűrhetetlen lenne".
"Hálásak vagyunk szövetségesünknek, Izraelnek, amiért legyőzte a Hezbollahot" - szögezte le a diplomata, hozzátéve, hogy köszönet illeti továbbá Aount és Naváf Szalám kijelölt miniszterelnököt, akik, mint mondta, "elkötelezettek a reformok megvalósításában és annak biztosításában, hogy a Hezbollah semmilyen módon ne legyen része a kabinetnek".
A Libanon vallási csoportjai közötti hatalommegosztási megállapodás értelmében az elnöknek maronita kereszténynek, a miniszterelnöknek szunnita, a parlament elnökének pedig síita muszlim vallásúnak kell lennie. A síiták részéről a legerősebb tömörülés az Irán támogatását élvező Hezbollah és az Amal Mozgalom, a keresztények részéről pedig a Libanoni Erők.
Joseph Aount, a hadsereg addigi főparancsnokát január elején, több mint két év és számos próbálkozás után sikerült elnökké választani. Az ország törvényei értelmében az államfő jelölheti ki vagy mozdíthatja el a miniszterelnököt, illetve a kormány tagjait.
Frissítés: az elnök elhatárolódott, reagált a Hezbollah is
Morgan Ortagus nyilatkozatára reagálva a libanoni elnöki hivatal később közleményt adott ki, amelyben kiemelték, hogy "az amerikai különmegbízott helyettesének egyes kijelentései az ő saját véleményét, és nem a libanoni elnök álláspontját tükrözik".
Joseph Aun hangsúlyozta, hogy "a kormányalakítási tárgyalások már az utolsó fázisba léptek", majd arra szólította fel Izraelt, hogy a tűzszüneti megállapodásban vállalt kötelezettségeinek megfelelően állítsa le hadműveleteit, és vonja ki katonai egységeit Dél-Libanonból, illetve hagyjon fel ott az ártatlan civilek és katonák legyilkolásával, lakóházak lerombolásával és a mezőgazdasági területek felégetésével, a libanoni hadifoglyokat pedig engedje szabadon".
A Hezbollah nevében megszólaló Mohamed Raád, a párt parlamenti frakcióvezetője szerint Morgan Ortagus nyilatkozata "jól tükrözte azt a rosszindulatot és felelőtlenséget", amellyel az amerikai diplomata "jól láthatóan és közvetlenül bele akart avatkozni a libanoni politikai életbe, sértve az ország szuverenitását".
A libanoni síita felekezet legfőbb vallási vezetője, Ahmed Kabalán sejk Morgan Ortagus kijelentéseire úgy reagált: "Libanon ügyeiről csak a libanoniak dönthetnek", a Hezbollahot pedig egy "olyan országos jelentőségű népképviseleti erőnek nevezte, amely senkitől nem szenvedett vereséget, és ez a jövőben sem történhet meg"; egy közösségi médiaüzenetében pedig arra szólította fel a szervezet híveit, hogy az amerikai diplomata megnyilvánulásai miatti tiltakozásként torlaszolják el a bejrúti repülőtérre és a Dél-Libanonba vezető autóutakat.
(MTI nyomán)