A magyar miniszterelnöknek "a második világháború idején a magyar zsidóság ellen az akkori kormányzat által elkövetett bűnökkel" (az MTI csodálatos megfogalmazása - a szerk.) kapcsolatos kijelentését hangsúlyozzák a Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatásának első napját értékelő izraeli lapok.
Zoom
A budapesti látogatás izraeli fontosságát jelzi, hogy a nagyobb médiumok saját tudósítókat is küldtek Magyarországra, nemcsak a nemzetközi hírügynökségek véleményét ismertették, mint általában.
Az Iszrael Hajom (Izrael Ma) című kormányközeli lap cikkének címe: “Bűnt követtünk el, amikor együttműködtünk a nácikkal”. “Orbán Viktor bocsánatot kért: Magyarország bűnt követett el, amikor nem védte meg a zsidókat” – folytatódik az írás, amely kiemeli a magyar kormányfő azon szavait is, miszerint zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmus ellen.
A Máárív című lap is Orbán Viktornak az antiszemitizmussal kapcsolatos zéró toleranciára vonatkozó mondatát választotta tudósítása címéül, és hangsúlyozta a magyar kormányfő ígéretét, hogy kormánya a zsidó nép mellett áll.
A Jediót Ahronót honlapja, a ynet is a magyar kormányfő "gesztusát" emeli ki. A lap emlékeztet a Soros elleni plakátkampányra, Orbán Viktor Izraelben vitatott Horthy-értékelésére és a látogatás előtt ezek miatt kitört vitákra.
A Háárec című liberális lap szerint a látogatás a Soros- és a Horthy-ügy miatt a jobboldali izraeli kormány és az európai nacionalista, jobboldali kormányok közötti viszony próbaköve lett. A lap szerint ezek a kormányok kevésbé bírálják Izraelt a megszállt területek és a telepesek miatt, de "megpróbálják átírni a holokauszt történelmét", és "antiszemita érzelmek gerjesztésére alkalmas nacionalista és rasszista politikát folytatnak".
A The Times of Israel című angol nyelvű honlap példátlannak nevezi Orbán Viktor kijelentését a második világháborúban "zsidók ellen elkövetett bűnről, védelmük elmulasztásáról".
A kormányközeli The Jerusalem Post című angol nyelvű újság honlapja szerint a Horthy- és a Soros-ügyből fakadó antiszemitizmus-vádak ellenére Orbán Viktor számára fontos Netanjahu látogatása, mert erősíti pozícióját a jövőre esedékes választások előtt, felmutatva, hogy nemcsak a kazah és az orosz, hanem egy a nagyvilágban jobban elismert politikai vezető is ellátogat hozzá.
Másrészt a lap szerint úgy vélhetik Budapesten, hogy Washingtonba Jeruzsálemen át vezet az út, és a magyar kormányfő a Donald Trump amerikai elnökkel ápolt kapcsolatok erősítését is remélheti a találkozótól. Netanjahunak a harmadik legnagyobb európai zsidó közösség miatt is fontos a látogatás, és azért is, mert Magyarország az Európai Unióban rendre Izraelnek kedvezően szavaz.
A lap kiemelte Orbán Viktor Netanjahut hazafinak nevező szavait és a “hazafias kormányok” pozitív értékelését, Izrael "önvédelemhez való jogának" elismerését, illetve azt, hogy Magyarország is igényt tart erre a jogra.