Kína és Peru államfője virtuálisan felavatta Peruban helyi idő szerint csütörtökön az első, kínai ellenőrzés alatt működő teherkikötőt Dél-Amerikában.
A perui fővárostól, Limától 80 kilométerre északra fekvő Chancay kikötőjének tulajdonosa 60 százalékban a kínai Cosco szállítmányozási vállalat, 40 százalékban pedig a perui Volcan Companía Minera. A beruházás a kínai "Egy övezet, egy út" kezdeményezés részeként valósult meg. Az óriáskikötő fejlesztése várhatóan több mint 3,5 milliárd dolláros befektetést vonz majd a következő évtizedben. A Cosco terve, hogy közvetlen összeköttetést alakítson ki Peru és Sanghaj között, és ezzel 23 napra lerövidítse a jelenlegi mintegy 40 napos, Mexikón és az Egyesült Államokon keresztül vezető szállítási út időtartamát.
It took almost five years to build, but South America’s largest and most modern port is about to be inaugurated in Peru.— CGTN America (@cgtnamerica) November 14, 2024
The cutting-edge port was built by Chinese state-owned company Cosco Shipping.
CGTN’s Dan Collyns explains why this project is so important not only for… pic.twitter.com/vZdYxM352y
Bírálatok érték a perui törvényhozásnak azt a döntését, amelynek értelmében a kínai Cosco vállalat kizárólagos használati jogot kapott a kikötőre.
"Ez azt mutatja, hogy Kína nem a peruiaknak épített kikötőt, hanem egy kínai kikötőt épített Peruban, és ez nagy különbség" - mondta a projekttel kapcsolatban Agustín Barletti argentin logisztikai szakértő.
Hszi Csin-ping kínai elnök a kikötő felavatása előtt nem sokkal érkezett Peruba, hogy részt vegyen az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) szombatig tartó csúcstalálkozóján. A Kína és Peru közötti kereskedelem volumene 33 milliárd dollárra emelkedett a szabadkereskedelmi egyezmény 2009-es aláírása óta. Az utóbbi tíz évben Peking 24 milliárd dollárt fektetett be bányászati és energetikai projektekbe a dél-amerikai országban.
(MTI)