Ünnepélyes keretek között megkezdte pénteken fegyverei beszolgáltatását a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK). A ceremóniára - amely az első lépés a PKK és az Ankara közötti viszály megszüntetése felé - az észak-iraki, kurdok lakta Szulejmanije várostól 50 kilométerre, a hegyekben került sor.
Az AFP helyszíni tudósítója szerint a beszolgáltatási folyamat első, "szimbolikus" aktusaként mintegy harminc fegyveres, köztük négy parancsnok tette le a fegyvert. A fegyvereket a tervek szerint később meg fogják semmisíteni egy másik ünnepség keretében, amelyen a tájékoztatás szerint a török és az iraki hírszerzés küldöttsége, az észak-iraki autonóm Kurdisztán parlamentjének több tagja, valamint a kurdbarát - a lefegyverzést elősegítő tárgyalásokon közvetítői szerepet vállaló - DEM párt, Törökország harmadik legnagyobb politikai erejének tisztségviselői is részt vesznek.
Az INA iraki állami hírügynökség jelentése szerint a fegyverek beszolgáltatása szakaszosan megy végbe, és várhatóan szeptemberre zárul le.
A kurd függetlenségért fegyveres harcot folytató PKK májusban jelentette be, hogy beszolgáltatja fegyvereit, egyúttal saját maga feloszlatása mellett döntött. A lépést a szervezet Törökországban bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan kezdeményezte, aki csütörtökön ismét hangsúlyozta, hogy véget kell vetni a fegyveres küzdelemnek, és meg kell kezdeni a demokratikus politizálást.
Az 1999 óta börtönben lévő Öcalan a PKK vezetésével és a DEM-mel közösen felszólították továbbá az ankarai vezetést, vegye figyelembe a kurdok politikai követeléseit.
A szervezet 1984-ben kezdett fegyveres lázadást Törökország ellen, egy független kurd állam létrehozását tűzve ki célul. A konfliktus azóta több mint 40 ezer ember életét követelte, súlyos gazdasági terheket rótt az országra, és mély társadalmi feszültségeket szított. Ankara máris közölte, hogy a PKK feloszlatásáról szóló döntés ellenére is folytatódnak az összecsapások a török erők és a szervezet fegyveresei között Délkelet-Törökországban és Észak-Irakban, és Törökország továbbra is csapásokat mér a PKK raktáraira és bázisaira a térségben.
Mindeközben, alig néhány órával a ceremónia kezdete előtt az észak-iraki félautonóm Kurdisztán hatóságai azt közölték, hogy az éjszaka folyamán két drónt semmisítettek meg a térség fölött. Ahmed Latíf, a Szulejmanijében állomásozó egység szóvivője a sajtónak azt mondta, áldozatok nincsenek, károk sem történtek. A kurd terrorelhárító hivatal azt közölte, péntek reggel egy másik, robbanószerekkel megrakott drónt is megsemmisítettek az autonóm területtel szomszédos Kirkuk kormányzóság fölött.
Frissítés: bebörtönzött vezetője szabadon engedését és a török politikai életben való részvétel lehetőségét követeli a PKK
Bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan szabadon engedését és a török politikai életben való részvétel lehetőségét követelte a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) társelnöke pénteken, az AFP francia hírügynökségnek adott interjújában.
Bese Hozat az után nyilatkozott, hogy a PKK fegyveresei, tizenöt férfi és tizenöt nő, köztük négy parancsnok az észak-iraki kurd autonóm területen található Szulejmáníjjától 50 kilométerre szimbolikus ünnepség keretében letette a fegyvert a Törökország ellen vívott fegyveres harc beszüntetésének első, jelképes lépéseként.
"Ez az elsődleges követelésünk a békefolyamat folytatásának alapvető feltételeként, és amíg mindez nem történik meg, nagyon kicsi az esély a békefolyamat sikeres folytatására. A török államnak biztosítania kell számunkra a jogot az ország demokratikus politikai életében való részvételre, amire készen állunk" - hangsúlyozta a Hozat. Hozzátette, hogy a PKK biztonsági garanciákat követel harcosai számára, mielőtt visszatérnének Törökországba a jelenleg elfoglalt észak-iraki bázisaikról.
"Jogi és alkotmányos garanciák nélkül vagy börtönben végeznénk, vagy megölnének minket" - mondta a társelnök.
(MTI nyomán)