Teljes a hallgatás a magyarországi médiában az alábbi hírről: a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) április 16-án, szerdán eljárást kezdeményezett Magyarország ellen, amiért a budapesti kormány nem volt hajlandó végrehajtani a törvényszék elfogatóparancsát az április 3. és 6. között hazánkban hivatalos látogatáson tartózkodó, emberiség elleni bűncselekményekkel vádolt izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu ellen. 
Április 16-án (épp a magyarországi holokauszt-emléknapon) a Nemzetközi Büntetőbíróság 1997. július 17-én kihirdetett, úgynevezett Római Statútumok 87. pontjának 7. cikkelye alapján indította meg a hazánk elleni eljárást. A vonatkozó rendelkezés értelmében a testület a határozatait végrehajtani nem hajlandó államok ügyét az ICC tagországainak Közgyűlése, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjesztheti. A törvényszék korábban már elítélte Magyarországot a Római Statútumok aláírásából eredő kötelezettségeinek megszegése miatt.
Craig Mokhiber ismert emberi jogi aktivista, az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága New York-i Irodájának korábbi vezetője az X közösségi platformon erősítette meg a hírt: „A Nemzetközi Büntetőbíróság a (Római Statútumok) 87. cikkének 7. bekezdése alapján eljárást indított Magyarország ellen, mert megtagadta az együttműködést a bíróságnak Netanjahu letartóztatására irányuló kérelmével kapcsolatban, miközben a szökevény Magyarországon járt.”
Mokhiber – aki 2023 októberében mondott le az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának igazgatói tisztségről, tiltakozásul azért, mert a világszervezet képtelennek mutatkozott a háború megállítására – a Gázai övezetben zajló vérontás ügyében több alkalommal is erőteljesen bírálta az izraeli kormányt. Nem egy esetben a „népirtás tankönyvi esetének” minősítette az immár 51 ezer palesztin (többségükben nők és gyermekek) életét követelő mészárlást.
Mint ismert, a magyar kormány épp Benjamin Netanjahu budapesti látogatásának első napján, április 3-án jelentette be kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróság statútumait aláíró államok közösségéből. Csakhogy a kilépés folyamata hosszadalmas, egy esztendeig is eltart.
A bíróság 2024. novemberben adott ki elfogatóparancsot Benjamin Netanjahu és hadügyminisztere, Joáv Gallant ellen, emberiesség elleni bűntettek elkövetésének gyanúja miatt. Az Egyesült Államok, mint az izraeli rezsim legszorosabb szövetségese, több alkalommal is szankciókkal fenyegette meg a törvényszéket és tisztségviselőit az izraeli vezetők elleni elfogatóparancs miatt.
G. B. - Press TV nyomán