Olaszország kész a híd szerepét betölteni az új szíriai vezetés és az Európai Unió között - jelentette ki pénteken Damaszkuszban Antonio Tajani olasz külügyminiszter, méltatva egyúttal a damaszkuszi kormány reformtörekvéseit.
A tárcavezető szíriai kollégájával, Aszaad Haszan es-Sibanival közös sajtótájékoztatóján elmondta, az arab országban tett látogatásán szóba kerültek az Európai Unió Szíriát sújtó büntetőintézkedései is, amelyekkel kapcsolatban emlékeztetett: a szankciókat még az előző rezsim idején hozták meg. Mint mondta, az intézkedésekről a szíriai polgárháború 2011-es kirobbanása nyomán döntöttek, és azoknak mostantól "semmiképpen sem szabad kárt okozniuk Szíria népének".
Sibani ezzel kapcsolatban rámutatott arra, hogy ezek az intézkedések is gátolják a szíriai menekültek hazatérését és hátráltatják az ország gazdaságának erősítését.
A sajtótájékoztatón Sibani elmondta azt is, hogy a tervek szerint nemsokára külföldi körútra indul, amelynek során több európai országba is szeretne ellátogatni "az együttműködés és a partnerség mélyítése céljából".
Tajani elmondta, hogy látogatása során egyeztetett Ahmed es-Saraával, az arab ország államfőjével is, akivel a többi között érintették az emberkereskedők és a drogcsempészet elleni harcot is.
Az olasz tárcavezető hangsúlyozta: Róma újra akarja indítani gazdasági kapcsolatait Szíriával a kulcsfontosságú ágazatok terén.
"Új fejezetet nyitunk a Szíriával való politikai, diplomáciai és baráti kapcsolatunkban" - tette hozzá.
Damaszkuszi tárgyalásai végeztével Bejrútban Tajani újságíróknak elmondta, hogy hathónapos vagy egyéves moratóriumot szorgalmazott az európai uniós szankciókra, de a végső döntést a teljes EU-nak kell meghoznia.
"Úgy gondolom, elkezdhetünk változtatni a dolgokon" - jelentette ki. "A következő lépés az EU külügyminiszteri értekezlete, és beszélni fogunk erről. Ez a találkozó Brüsszelben lesz január 27-én."
"A moratórium lehet a megoldás - hat hónapra vagy egy évre. Fel fogom vetni ezt az elgondolást" - mondta Tajani, de hozzátette, hogy a szankciók feloldása nem nemzeti döntés, hanem az unióé.
Arra kérdésre válaszolva, hogy milyen különleges lépéseket vár az új szíriai kormányzattól az uniós tanácskozás előtt, Tajani csak annyit mondott, hogy "a kezdet kedvező volt" és az új damaszkuszi vezetők "jó nyilatkozatokat tettek (...) nem agresszív kijelentéseket".
(MTI)