"Új kezdetre" szólította fel az új szíriai vezetést szombaton Damaszkuszban a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) vezetője az ezen fegyverek használata elleni küzdelemben.
A látogatásra Bassár el-Aszad elnök bukása adott lehetőséget, őt azzal vádolták, hogy a polgárháborúban bevetett ilyen fegyvereket.
"Ez a látogatás egy új kezdetet jelez. Az előző hatalom tizenegy éven át tartó obstrukciója után az ideiglenes szíriai hatóságoknak lehetőségük van új lappal indítani, "és véglegesen lezárni a szíriai vegyi fegyverek aktáját" - jelentette ki egy közlemény szerint Fernando Arias, a volt elnök december 8-i megbuktatása óta tett első hivatalos damaszkuszi látogatása végeztével.
Szíria 2013-ban, a polgárháborúban végrehajtott több vegyi támadás után csatlakozott az OPCW-hez, és adta át bejelentett készletét megsemmisítés céljából, de a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény betartásán őrködő szervezet mindig is aggódott amiatt, hogy a nyilatkozat és a leltár nem volt teljes, és maradtak még az arab országban vegyifegyver-készletek.
A Levantei Felszabadítási Front (Hajat Tahrír as-Sám, HTS) vezette lázadószövetség hatalomra kerülése óta a vegyifegyver-készlet kezelése és sorsa továbbra is nagy aggodalmat vált ki világszerte.
Az OPCW vezetőjét fogadta Ahmad es-Saraa ideiglenes államfő és Aszaad es-Sibani, az új kormány külügyminisztere.
Az OPCW decemberben attól is tartott, hogy a szíriai katonai célpontok elleni izraeli légicsapások során értékes bizonyítékok semmisülhetnek meg. Izrael ugyanis közölte, hogy a célpontjai között vegyi fegyverek is szerepelnek, hogy ne juthassanak "szélsőségesek" kezére.
A vegyi fegyverek beszolgáltatása után az OPCW által 2014-ben felállított vizsgálóbizottság 21 jelentést tett közzé vegyi fegyverek 74 feltételezett szíriai bevetéséről, a nyomozók szerint 20 esetben használtak vagy használhattak vegyi fegyvereket, 14 esetben klórgázt, három esetben szarint és három másikban mustárgázt. 2021-ben Szíriát megfosztották a szavazati jogától a szervezetben.
2023 novemberében Franciaország nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Bassár el-Aszad, a fivére, illetve két tábornok ellen emberiesség elleni bűncselekmények címén a 2013-ban elkövetett halálos kimenetelű vegyi támadások miatt.
(MTI)