Kaotikus jelenet zajlott hétfő délután a parlamentben, amikor a Fidesz egy gyors húzással lehetetlenítette el az ellenzék egyik akcióját. Az ülés botrányba fulladt: az ellenzék (az MSZP-től a DK-n és az LMP-n át a Jobbikig) ugyanis sípolással és kiabálással, majd kivonulással tiltakozott.
Zoom
Fotók: Máthé Zoltán / MTI
Az egész előzménye az ellenzék egyik kezdeményezése volt arra, hogy minél inkább nehezítse a 400 túlórát előíró módosítás elfogadását. Az MSZP, a Párbeszéd és a DK ugyanis hétfőn 2925 módosító javaslatot nyújtott be – erről kellett volna egyenként szavazniuk a képviselőknek. Ezeket a fideszes többség könnyűszerrel el tudja utasítani, viszont nyilván jelentősen megnyújtotta volna az ülést.
Ezért a fideszes többség azt találta ki válaszként, hogy egyetlen gombnyomással szavazza le az összes módosítót. Kövér László házelnök – az igazságügyi bizottság állásfoglalására hivatkozva – egyetlen gépi szavazást rendelt el, és végül 23 igen és 116 nem szavazattal elvetették a képviselők az ellenzéki módosító csomagot.
Már ekkor elkezdtek sípolni az ellenzéki padsorokban. Majd hangos bekiabálások zavarták meg az ülést. Kövér László az ellenzék viselkedésére ekkor azt mondta: az ülés alatt orvosi ügyelet áll rendelkezésre, aki rosszul érzi magát, odafáradhat.
A napirendet végül 117 igen és 10 nem szavazattal elfogadták, a sípolás és a bekiabálások viszont ezalatt is folyamatosak voltak. Csak következtetni lehet, hogy a legnagyobb sípoló az MSZP-s Varga László volt, ugyanis Kövér László a "súlyos rendzavarása miatt" bejelentette, hogy kizárja az ülésnapról.
Majd Kövér azt is közölte, hogy szankcionálni fogja az MSZP-s Tóth Bertalan, Bangóné Borbély Ildikó, Kunhalmi Ágnes, Szabó Sándor és a DK-s Varju László viselkedését is. Mindezt végig nagy kiabálás kísérte.
Az ellenzéki képviselők eközben ügyrendi hozzászólás keretében kaptak szót, Tóth Bertalan például kérte az egyenkénti szavazást a javaslatokról, ám Kövér ezt elutasította.
A DK-s Vadai Ágnes pedig azt kérte, hogy Kövér a házőrséget vonja vissza az ülésterem bejáratától. Ugyanis az Országház rendjéért felelős házőrség felsorakozott a bejáratnál. "A házőrség megfélemlítően hat a képviselőkre. Rám nem, önökre majd egyszer!" Kövér erre nem reagált.
Zoom
Az LMP-s Keresztes László Lóránt a házbizottság azonnali összehívását kezdeményezte, a házelnök erre annyit mondott: majd a megfelelő időben összehívja.
A párbeszédes Tordai Bence pedig új levezető elnököt kért, ám Kövér kérte, hogy tartózkodjon az ülésvezetés bírálatától.
A jobbikos Varga-Damm Andrea azt sérelmezte, hogy bár tilos a videózás az ülésteremben, a fideszes páholyokból videózzák folyamatosan az ellenzéki képviselőket.
A botrányos jeleneteknek akkor lett vége, amikor Kövér bejelentette, hogy elkezdődik az interpellációs napirend.
Z. Kárpát Dániel jobbikos képviselőnek adott szót, aki bejelentette, hogy nem él ezzel, a fideszesek szégyelljék magukat. A mikrofonját ledobva ezután kivonult. Csakúgy, mint a többi ellenzéki képviselő (mínusz Mi Hazánk).
Így csak fideszes képviselők maradtak a teremben, és csak fideszes interpellációk és azonnali kérdések hangoztak el.
(Index nyomán)
Frissítés: "Sértődés helyett saját tiltakozó akciót szervez a Mi Hazánk a rabszolgatörvény ellen"
Alább olvasható a közleményük:
A Mi Hazánk Mozgalom országgyűlési képviselői csoportja határozottan kiáll a magyar dolgozók védelme érdekében, és elutasítja a „rabszolgatörvényként” elhíresült tervezetet, amely a magyar munkavállalókat kizsákmányolja és kiszolgáltatottá teszi a munkaadóknak, mindezek miatt saját tiltakozó akciót szervezünk a szavazások idejére.
Tisztán látszik, hogy a kormánypárt minden eszközt bevet, hogy a törvényt szerdán elfogadják, és azoknak a multinacionális cégeknek kedvezzenek, melyek hatalmas nyereséget vittek ki eddig is az országból. Felháborítónak tartjuk, hogy az Igazságügyi Bizottság javaslatára a kormánypárti képviselők a házszabályi rendelkezéseket figyelmen kívül hagyva, jogellenesen utasítottak el 2925 ellenzéki módosító javaslatot. Azonban nem értünk egyet azzal a felelőtlen ellenzéki magatartással sem, mely során a képviselők tiltakozásképpen a Parlamentből kivonulva tagadták meg az aznapi munkájukat, hiszen egyetlen magyar dolgozó sem teheti meg, hogy munkaidőben egyszerűen hazamegy, ha megsértődik a munkatársaira vagy a főnökére.
A Mi Hazánk Mozgalom már korábban jelezte, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul tisztességesen dolgozó magyarok védelmében, és ha a kormánypárti többség elfogadja a szégyenteljes törvényjavaslatot, felszólítjuk a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a jogszabályt.
A Mi Hazánk Mozgalom álláspontja az, hogy tisztelet és megbecsülés illeti a magyar munkavállalókat, és javasolja a kormány részére, hogy a munkabérek jelentős emelésével, megfelelő munkakörülmények biztosításával fejezze ki a magyar dolgozók iránti megbecsülését.
Dr. Fülöp Erik
a Mi Hazánk országgyűlési képviselője,
az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának tagja
2. frissítés: "majd tessék figyelni a szerdai történéseket"
Az egész ellenzék kivonult a parlament üléséről, miután a Fidesz egy csapásra lesöpörte az asztalról a rabszolgatörvényhez fűzött mind a 2925, obstrukciós céllal benyújtott módosító javaslatot. Egy, csak egy ellenzéki párt maradt bent a kormánypártokkal a patkóban: a Jobbik-szakadár Mi Hazánk. Két képviselőjüket, Apáti Istvánt és Volner Jánost a parlament folyosóján kapta el az Azonnali.
- Mi a véleményük az ellenzék kivonulós akciójáról?
Apáti István: Az volt a benyomáson, hogy a Jobbik-frakciót váratlanul érte a baloldali ellenzéknek, vagyis az MSZP-nek és a DK-nak ez a fajta megnyilvánulása, azaz a Jobbik-frakció nem készült fel rá.
- A Mi Hazánk felkészült rá, tudtak arról, hogy lesz ilyen?
Apáti István: Nem tudtunk. Honnan tudtunk volna?
- Miért nem vonultak ki önök is?
Apáti István: Bennem egy másik kérdés fogalmazódott meg: hogy Kövér László házelnök és a Fidesz tudott az akcióról. Ennek az a bizonyítéka, hogy az Országgyűlési Őrség több tagja szokatlanul nagy létszámban tartózkodott az ülésterem közelében. Ezek szerint van egy vamzer, vagy több vamzer is azok között, akik a kivonulós akciót eltervezték. Vagyis a Jobbik vagy a Mi Hazánk felé nem szivárgott ki az akció előre, de a Fidesz és Kövér László felé igen, hogy fel tudjanak rá készülni. Az eddigi hétfői ülésnapokon vajon miért nem vonultak fel így az őrök?
- Nem lehet, hogy azért vonultak fel, mert benne volt a feszültség a levegőben? Mégis volt szombaton egy rabszolgatörvény elleni tüntetés...
Apáti István: Nagyon sok vitás, gyalázatos törvényjavaslatot passzírozott át a Fidesz a Házon az elmúlt években. Soha nem láttam itt az Országgyűlési Őrség embereit ennyire közel az ülésteremhez.
- De önök miért nem vonultak ki a többi ellenzéki párthoz hasonlóan?
Apáti István: Mert mi munkát végezni járunk az Országgyűlésbe, nem pedig kivonulni.
- De volt így értelme munkát végezni ott?
Apáti István: A tárgysorozatba vételi vitáknál, illetve az azt követő részben legalább el tudtuk mondani a véleményünket.
- Mert az annyira érdekli az önökkel szemben helyet foglaló fideszes képviselőket?
Apáti István: Minket nem az érdekel, hogy a Fideszt mi érdekli, hanem az, hogy a minket az Országgyűlésbe küldő választók úgy érezzék, képviselve vannak.
Ha ezt az ellenzék nagy része által követett kivonulós logikát tovább görgetjük, abból az következik, hogy semminek nincsen értelme, vagyis annyira ki kéne vonulni, hogy a mandátumaikat is visszaadhatják.
Különösen rossz volt nézni, ahogy a Jobbik-frakció ma bebizonyította, hogy nem csak akkor tudnak pocsékabbnál pocsékabb döntést hozni, amikor van rá alaposan idejük meghozni azt, hanem akkor is, ha spontán kell dönteni. A buliból ugyanis a baloldal most láthatóan kihagyta őket. Mégis, azzal, hogy kivonultak, egy platformra kerültek azokkal, akiknek az újabb kétharmadot köszönheti a Fidesz.
- A Mi Hazánk mit fog tenni azért, hogy ne fogadják el a rabszolgatörvényt, és amennyiben elfogadja azt a parlament, hogyan fognak ellene tiltakozni, már ha fognak?
Volner János: Először is, mi elvégeztük azt a munkát, amit az ellenzéki képviselők nem. Benyújtottak olyan határozati javaslatokat, amiket napirendre vett az Országgyűlés, és ezt meg kellett tárgyalni. Ha egy képviselő nem gondolja komolyan a határozati javaslatát, akkor ne nyújtson be olyat. Szerintünk több jó is volt köztük – volt, amelyiket támogattuk, volt, amelyiket elleneztük.
Mi voltunk az elsők, akik bejelentették, hogy megkérjük a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a szöveget, illetve ha aláírta, az Alkotmánybírósághoz fogunk fordulni. Erről már egyébként írtunk egy levelet az összes parlamenti párt frakcióvezetőjének – eddig egyikük sem válaszolt –, hogy legyünk megfelelő számban az alkotmánybírósági beadványhoz. Ezen túl az alapvető jogok biztosához is fogunk fordulni, vagyis minden lehetőséget megragadunk, hogy ne legyen elfogadva a jogszabály.
- Ezek az eszközök eddig se voltak túl sikeresek a Fidesszel szemben.
Volner János: Minden törvényes lehetőséget meg kell ragadnunk. Ha kell, utcai jelenléttel is hangot adunk az elégedetlenségnek.
Apáti István: Majd tessék figyelni a szerdai történéseket.
- Tehát lehet számítani tiltakozásra az önök részéről?
Volner János: Igen, igen.
Apáti István: De nem ilyen bohózatra.
- Csak mert nyilván mindenkiben felmerül, hogy a Mi Hazánk, a Fidesz ügynökei meg ott maradtak a patkóban, miután kivonult az ellenzék...
Apáti István: Milyen Fidesz-ügynökök?! Bohócparádéban nem veszünk részt, pláne nem olyanokkal egy platformon, akik 2006-ban még a mieinket lőtték. Meg akiknek az egész helyzetet köszönhetjük.
Volner János: Egy munkavállaló sem teheti meg, hogy hazamegy, ha megsértődik valamin a munkahelyén. Mi sem tesszük. Elvégezzük a munkát, amit egy országgyűlési képviselőnek el kell.