Idén október 1-jétől mentesülnek a személyi jövedelemadó (szja) megfizetése alól a háromgyermekes anyák, életkoruktól függetlenül - döntött az Országgyűlés 170 igen, egy nem és két tartózkodó szavazattal.
A kormánypárti képviselők kezdeményezésére elfogadott jogszabály szerint három gyermeket nevelő anyának minősül az a nő, aki vér szerinti vagy örökbefogadott gyermekei után családi pótlékot kap, vagy korábban 12 éven át jogosult volt erre a juttatásra, illetve az is, akinek jogosultsága a gyermek elhunyta miatt szűnt meg. A három gyermeket nevelő anyák szja-menteségét a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményének jelenleg hatályos feltételeivel megegyezően vezetik be.
Munka mellett is igénybe vehető lesz a csed
Idén július 1-jétől az anyák a gyermekük háromhónapos korát követően, munka mellett is megkapják a csecsemőgondozási díj (csed) 70 százalékát - döntött az Országgyűlés 168 igen és négy tartózkodó szavazattal.
A kormánypárti képviselők által kezdeményezett törvénymódosítás célja, hogy elősegítse a kisgyermekes anyák munkába való visszatérését, erősítse a szülők döntési szabadságát és hozzájáruljon a családok anyagi helyzetének javításához. A csecsemőgondozási díjat a gyermek születésére tekintettel 24 hétig kaphatja az anya (vagy bizonyos esetekben más személy), amennyiben a megelőző két naptári évben legalább 365 napig biztosított volt.
Több lépcsőben vezetik be a kétgyermekes anyák szja-mentességét
Négy lépcsőben bevezetik a kétgyermekes anyák személyi jövedelemadó (szja) mentességét, ami 2029. január 1-jétől vonatkozik majd minden kétgyermekes anyára - döntött az Országgyűlés 169 igen, egy nem és két tartózkodó szavazattal. A 40 év alatti kétgyermekes anyák 2026. január 1-jétől lesznek adómentesek, 2027-től a 40 és 50 év közöttiek, 2028-tól az 50 és 60 év közöttiek, 2029 januárjától pedig a 60 év felettiek adómentességét vezetik be.
A kormánypárti képviselők által kezdeményezett a törvénymódosítás szerint két gyermeket nevelő anyának minősül az a nő, aki vér szerinti vagy örökbefogadott gyermekei után családi pótlékot kap, vagy korábban 12 éven át jogosult volt erre a juttatásra, illetve az is, akinek jogosultsága a gyermek elhunyta miatt szűnt meg.
Az adócsökkentés elsődleges célja a gyermekes családok anyagi támogatása, az anyák megbecsülése és terheik csökkentése.
Jövőre szja-mentességet kapnak a 30 év alatti egygyermekes édesanyák
Mentesülnek a személyi jövedelemadó (szja) megfizetése alól a 30 évnél fiatalabb egygyermekes édesanyák 2026. január 1-jétől - döntött az Országgyűlés, amely 172 igen szavazattal és három tartózkodással fogadta el a kormánypárti képviselők által benyújtott törvényjavaslatot.
A jogszabályok szerint a 30. életévük betöltése előtt gyermeket vállaló anyák bizonyos feltételek teljesítése mellett már 2023. január 1. óta mentesülnek a szja megfizetése alól, a mostani módosítással viszont a meglévő gyermekek után is járni fog a kedvezmény, és nemcsak az átlagbérig, hanem a teljes jövedelemre.
Adómentes lesz a csed, a gyed és az örökbefogadói díj
Idén július 1-jétől adómentes lesz a csecsemőgondozási díj (csed), a gyermekgondozási díj (gyed) és az örökbefogadói díj - az erről szóló, kormánypárti képviselők által benyújtott törvényjavaslatot 176 igen szavazattal, egyhangúlag fogadta el az Országgyűlés.
Ha valaki egyidejűleg többféle ellátásban is részesül, akkor a kedvezmény mindegyik után érvényesíthető. A csecsemőgondozási díjat a gyermek születésére tekintettel 24 hétig kaphatja az anya (vagy bizonyos esetekben más személy), amennyiben a megelőző két naptári évben legalább 365 napig biztosított volt, míg a gyed ugyanezen feltétellel a gyermek kétéves koráig jár. Örökbefogadói díjat a kétévesnél (ikergyermekek esetén háromévesnél) idősebb gyermeket örökbefogadó szülőnek állapítanak meg, ha rendelkezik az előírt előzetes biztosítási idővel.
(MTI nyomán)