Ukrán katonák foglyul ejtettek Ukrajna területén két kínai állampolgárt, akik az orosz hadsereg kötelékében harcoltak - közölte Volodimir Zelenszkij  kedden a Telegramon.
Az államfő szerint a kínaiak a Donyec-medencében estek hadifogságba. "Megvannak a foglyok iratai, bankkártyái és személyes adatai. Információink vannak arról, hogy ilyen kínai állampolgárok kettőnél sokkal többen vannak az orosz megszálló csapatokban. Jelenleg tisztázzuk az összes tényt. A hírszerzés, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) és a hadseregek illetékes egységei dolgoznak rajta" - írta bejegyzésében Zelenszkij.
Hozzátette: elrendelte, hogy a külügyminiszter azonnal kérjen magyarázatot Kínától.
"Oroszország és Kína közvetett vagy közvetlen bevonása ebbe a háborúba Európában egyértelmű jelzés arra, hogy Putyin mindent meg fog tenni, csak hogy ne kelljen befejezni a háborút. Ő keresni fogja, hogyan folytathatja tovább a harcot. Erre mindenképpen válasz kell az Egyesült Államok, Európa és mindazok részéről, akik a békét akarják" - hangsúlyozta.
A kínai foglyok most az SZBU őrizetében vannak - tette hozzá.
Az ukrán elnöki iroda tájékoztatása szerint Zelenszkij újságíróknak kifejtette, hogy a két kínait a Donyeck megyei Taraszivka és Bilohorivka környékén fogták el, miközben hat kínai katonával csaptak össze az ukrán erők. "Egy újabb ország, amely katonai támogatást nyújt Oroszország Ukrajnai inváziójához Irán és Észak-Korea után. Van viszont különbség: az észak-koreaiak a kurszki irányban harcoltak ellenünk, a kínaiak Ukrajna területén harcolnak. Úgy gondolom, hogy ez egy fontos pillanat, amelyet meg kell vitatnunk partnereinkkel" – hangsúlyozta az elnök.
Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők volt főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi londoni nagykövete kedden a Facebookon megerősítette, hogy valóban létrehoztak a németországi Wiesbadenben egy ukrán-amerikai főhadiszállást, amely szavai szerint "titkos fegyverré" vált a hadműveletek megtervezésében és a megvalósításukhoz szükséges igények meghatározásában. A New York Times című amerikai lap számolt be a napokban arról, hogy a wiesbadeni főhadiszálláson amerikai és ukrán katonák napi szinten együtt határozták meg a kiemelten fontos célpontokat. A felderítők műholdfelvételeket és lehallgatott kommunikációkat elemeztek, hogy azonosítsák az orosz állásokat, amelyek koordinátáit ezután továbbították az ukrán fegyveres erőknek. "A partnerség lényege az volt, hogy az Egyesült Államok szoros együttműködése Ukrajnával ellensúlyozza Oroszország jelentős létszámbeli és fegyverzeti fölényét" – idézett a cikkből az Ukrajinszka Pravda hírportál.
Frissítés: Kína szerint Zelenszkij hazudik
Kína külügyminisztériuma az Ukrajnában Oroszország oldalán harcoló két kínai állampolgár elfogásáról szóló hírekre reagálva kijelentette: következetesen felszólította állampolgárait, hogy tartózkodjanak a fegyveres konfliktusokban való részvételtől – írja a The Independent.
A kínai külügyminisztérium alaptalannak nevezte Volodimir Zelenszkij azon állítását, hogy több kínai állampolgár is harcol Ukrajnában Oroszország oldalán, miközben a tárca azt hangsúlyozta, hogy Kína inkább konstruktív szerepet vállalt abban, hogy segítséget nyújtson a háború politikai rendezésében.
Ukrajnának helyesen kell értékelnie Kína erőfeszítéseit és konstruktív szerepét az ukrán válság politikai megoldásának keresésében – fogalmazott a kínai külügyminisztérium szóvivője.
(MTI - Index nyomán)