Bírálta a palesztin államot elismerő nyugati országokat Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök pénteken az ENSZ Közgyűlésében felszólalva. Szerinte ezzel azt az üzenetet küldték a palesztinoknak, hogy "a zsidók gyilkolása kifizetődő".
A kormányfő New York-i beszéde elején több tucat diplomata elhagyta a termet, ahol a közgyűlés ülésszakának csúcsszintű vitája zajlik.
Netanjahu emlékeztetett arra, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet izraeli támadásában 2023. október 7-én megöltek 1200 embert, és elhurcoltak több mint 200 túszt, akik közül 48-at még nem szolgáltattak vissza, és akik közül 20-an vannak még életben.
Az izraeli kormányfő üzenetet is küldött a Gázában őrzött túszoknak. "Nem feledkeztünk meg rólatok egy pillanatra sem. Addig nem állunk meg, amíg mindannyian haza nem tértek" - hangoztatta a túszok neveinek felsorolása után, a Hamasz vezetőit pedig a túszok visszaszolgáltatására szólította fel. "Ha megteszitek, életben maradhattok. Ha nem, Izrael levadászik benneteket" - mondta. (Valójában a túszok életét éppen az őrült mészárlásaa sodorta már eddig is veszélybe, és valamiért a túszok hozzátartozói sem mellette, hanem ellene tüntetnek - a szerk.) Hozzátette: beszédét az internet mellett az izraeli oldalon elhelyezett hangszórókon keresztül is közvetítik a Gázai övezetbe, hogy maguk a túszok is hallhassák.
Netanjahu szerint sok nyugati vezető "meghajolt az elfogult média, a radikális iszlám közösségek és az antiszemita tömegek előtt". Meglátása szerint sokan, akik a nyilvánosság előtt elítélik Izraelt, a színfalak mögött köszönetet mondanak az izraeli hírszerzésnek, amely számos merényletet hiúsított meg nyugati fővárosokban.
"A zsidók meggyilkolása kifizetődő - ez az üzenet, amelyet azok a vezetők küldtek, akik a héten elismerték a palesztin államot" - foglalt állást Netanjahu.
Leszögezte: Izrael nem hajlik meg a nyomás előtt, és nem fogadja el, hogy a palesztin államiságot rákényszerítsék. Izrael ellenségei a ti ellenségeitek is - mondta a nemzetközi közösség képviselőinek, hozzátéve: legbelül az összes nyugati ország tudja, hogy Izrael az ő harcukat is vívja. (És hála az Izrael érdekeivel összhangban álló közel-keleti felforgatásoknak, csak még több migránst kapott Európa eddig is ajándékba - a szerk.)
Netanjahu a népirtás vádjával kapcsolatban kiemelte: az izraeli hadsereg nem céloz civileket, hanem a lehető legnagyobb gondossággal megkülönbözteti őket a harcosoktól. Hangsúlyozta azt is: Izrael naponta mintegy 2000 kalóriának megfelelő élelmiszert juttat az övezetbe minden gázai számára. Ha mégis éheznek a Gázai övezetben, az szerinte azért van, mert a Hamasz lefoglalja a segélyek túlnyomó részét. (Ráadásul annyival is kevesebb palesztin éhezik, amennyit ők erkölcsösen kiirtottak - a szerk.)
Az antiszemitizmus elterjedésével kapcsolatban úgy fogalmazott: "A gyűlölet soha nem hal meg, csak új köntösben tér vissza". Azt mondta, az Izrael ellen terjesztett hazugságok világszerte szülnek támadásokat a zsidók ellen. Példaként említette, hogy az Egyesült Államokban egy idős holokauszttúlélőt "élve elégettek". Méltatta viszont az amerikai kormány antiszemitizmus elleni fellépését is, és a többi országot is az amerikai példa követésére szólította fel.
A palesztin vezetést Netanjahu korruptnak nevezte (monjda, akit valószínűleg a választások mentettek meg a börtöntől... - a szerk.), mert szerinte pénzzel jutalmazza a terroristákat, tömeggyilkosokról nevez el középületeket, és évtizedek óta nem hajt végre valódi reformokat. "Államot adni a palesztinoknak olyan, mintha szeptember 11. után az al-Kaidának adtak volna egy államot New York mellett. Őrület, esztelenség" - mondta.
(MTI)