Ölbe tett kéz és málészáj -
a világ legunalmasabb újságírója
Világfájdalommal nem szerkeszthető sikeres lap. A Fidesz ezt sem tudja, így adott Csontos János publicisztának 2 milliárd forintot, hogy a hetente 17 ezer példányban megjelenő Élet és Irodalomnak legyen "jobboldali" vetélytársa. Anno pontosan ekkora összeggel ajándékozta meg Elek Istvánt, Orbán Viktor egykori tanácsadóját, hogy alapítson hetilapot.
Elek programja egyszerűségével tündökölt: görcsösen meg akart felelni a másik oldalnak. El is szórta az irdatlan összeget az általa irányított Heti Válaszra. Káprázatos sikertelenséggel övezve.
Csontos János Nagyítás címen megjelent hetilapja első számát nem lett volna illő bírálni. A második számnál viszont türelmünk elfogyott. Főként azért, mert a kétmilliárdos vállalkozás már most magán viseli a hosszú, dicstelen vegetálás és a szomorú kimúlás, netán a Heti Válasz-szerű felvásárlás billogát.
A Nagyítás cím fölött olvasható, hogy a hetilap a társadalommal, politikával és kultúrával foglalkozik. Csöndben megjegyezzük: 2 milliárdért foglalkozhatna legalább a gazdasággal is.
Nézzük tehát az I. évfolyam 2. számát, amely olyannyira ünnepi szám, hogy a december 23-i paksaméta után a következő nem is két, hanem három hét után jelenik meg! A lap felosztása dzsumbuj. Ahelyett, hogy legalább a lap jellegének megfelelően hármas osztatú lenne. Vagyis tartalmazna társadalmi, politikai és kulturális rovatot. Netán annak alosztatait.
A címoldal a lap egészének unalmát tükrözi, szomorú hűséggel.
Csoóri Sándor (ah, a nagy név!) Jöhet-e még? cím alatt emlékezik a nagy nemzedékekről. De van vers Tükröm, tükröm, 000302 címen és cikk Félrevert harangok, valamint Igen, ez „aknays” címen.
A Kuruc.info értesülése szerint a címoldal kínálta izgalmak miatt tülekedők utcai újságosbódét még nem vertek szét.
Kíváncsiságból megnéztük, hogy a címoldalon és a második oldalon kínált öt írásnál melyek az elsőként felbukkanó évszámok, illetve korszakjelzések. Csoórinál ez „az első világháború”, a Félrevert harangoknál 1988, az „aknays” 1972-őt kínálja, a második oldalon a Mű – tárgy – történet című esszé 1900-ba kalauzol vissza minket, míg Az emberi jogi kultúra esélyei címen megjelent írás első dátuma 1989. Nem véletlen, hogy a fotón szereplő Balog Zoltán mellett a dobogón ülő, azonosítatlan úr elbóbiskolt.
Ezzel ellentétben, az ígéret szerint társadalmi-politikai témákat kínáló hetilap 28 oldalán át egyszer sem szerepel Bajnai Gordon jelenlegi, Gyurcsány Ferenc, illetve Medgyessy Péter volt miniszterelnök neve. Talán azért, mert a szerkesztők úgy értékelték, az említett urak nem nyomták rá bélyegüket a jelen társadalmi-politikai eseményeire.
Csontos János egyik tévényilatkozatában elmondta, hogy nem akarnak az Élet és Irodalom vetélytársa lenni. Ebben igaza volt. Az Élet és Irodalom betölti feladatát. Kielégíti vevői zsigeri igényét a halálos ellenségnek tekintett másik oldal, a magyarság és a kereszténység rituális rugdalására.
A Nagyítás viszont garantáltan nem fáj majd a másik oldalnak. Politikai korrektségben pedig még meg is felel – a másik oldal elvárásainak.
Nem bántja az országot tönkretevő klikket, nem tárja fel destruktivitásuk motívumait, nem szedi ízekre a multik itteni tevékenységének kormányzati támogatottságát, a kormányzati korrupciót, az utcán látható és lakásokban elrejtett nyomort, nem elemzi a globalizmus iszonyatos, gyilkos oldalait, a gyógyszermultik aljas gyakorlatát, a világpolitika olyan kényes kérdéseit, mint Palesztina zsidó megszállását vagy az Irán elleni hisztériakeltés valódi indítékát.
A Die Zeit című német politikai-társadalmi-kulturális hetilap friss, online számának címoldalán Merkel kancellár a vezető téma. Négy cikkcímben szerepel. E félmilliós német hetilap jól elkülönülő rovatcímei: politika, gazdaság, vélemény, társadalom, kultúra, tudomány, „Digitális”, felsőfokú képzés, életmód, utazás, autó és sport. A rovatokon belül logikusan elkülönített alrovatok. A gazdaságnál például vállalkozások, befektetés, tőzsde.
Az Élet és Irodalom ünnepi száma 2. oldalán a Nagyításról írt szarkasztikus szösszenetében felsorolja a jobboldal eddig elvetélt lapkísérleteit, majd „sok erőt és türelmet” kíván a Nagyításnak.
Magyarán kiröhögték.
Alitea Guzmán
Kapcsolódó: