Volodimir Zelenszkij utasította hétfőn Anatolij Krivonozskót, a légierő parancsnokát, Mihajlo Fedorov védelmi minisztert, valamint Vitalij Zajcsenkót, az Ukrenerho állami áramszolgáltató vállalat vezetőjét, hogy készítsenek elő további védelmi intézkedéseket, figyelembe véve a hírszerzéstől származó információkat arról, hogy Oroszország egy újabb nagyszabású csapást készít elő Ukrajna ellen.
Az államfő ezt azután közölte a Facebookon, hogy a megyék helyzetéről tartott szelektori értekezletet. Szavai szerint jelentést kapott az éjszakai csapás következményeiről, amelynek során az orosz erők rakétákat vetettek be ukrajnai energetikai létesítmények ellen.
"Még a háromoldalú genfi találkozók előestéjén sincs más parancsa az orosz hadseregnek, mint az Ukrajna elleni csapások folytatása. Ez ékesszólóan mutatja, miként viszonyul Oroszország a partnerek diplomáciai erőfeszítéseihez" - jelentette ki Zelenszkij. Hangsúlyozta: "Minden egyes orosz rakéta az agresszor válasza a háború befejezésére irányuló felhívásokra, és Kijev éppen ezért ragaszkodik ahhoz, hogy csakis Oroszországra gyakorolt megfelelő nyomással és Ukrajnának nyújtott világos biztonsági garanciákkal lehet valóban véget vetni ennek a háborúnak".
Az ukrán légierő jelentése szerint az éjjel Oroszország négy Ciklon rakétával és 62 drónnal támadta Ukrajnát. A légvédelem két rakétát és 52 drónt semlegesített, de becsapódásokat rögzítettek nyolc helyszínen, továbbá roncsok lezuhanását két helyen.
Az ukrán vezérkar a Facebookon közölte, hogy az ukrán erők csapásokat mértek a Zaporizzsja megye megszállt részében lévő Kalinyivka település és a Dnyipropetrovszk megyei Berezove térségében az orosz katonai csoportosulásokra, valamint a donyecki régióban, Novopavlivkánál egy kommunikációs csomópontra és Zatyiszkénél egy drónirányító pontra.
Vladiszlav Volosin, az ukrán déli erők szóvivője az Ukrinform állami hírügynökségnek elmondta: az ukrán erők - visszaszorítva az ellenséget - csökkentették a szürke zónát a Zaporizzsja megyei Verbove közelében, és megakadályozták, hogy az oroszok erősítést küldjenek a térségbe. Szavai szerint a régióban Olekszandrivszke és a Huljajpole irányában az ukrán csapatok aktív védelemben vannak, folyamatosan ellentámadásokat és ellen-diverzáns műveleteket hajtanak végre.
(MTI nyomán)







